برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  28 , شماره  56 ; از صفحه 12 تا صفحه 18 .
 
عنوان مقاله: 

اثرات ضد دردي و آرام بخش كلونيدين در بيماران دچار سوختگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: امروزه استفاده از داروهاي غير مخدر در بيماران سوختگي بسيار مورد توجه قرار گرفته است. كلونيدين يك آگونيست گيرنده آلفا- 2 است كه مي تواند در كاهش درد ناشي از سوختگي مورد استفاده قرار گيرد. هدف از اين مطالعه بررسي اثرات ضد دردي و آرام بخش كلونيدين خوراكي در بيماران سوختگي بوده است.
مواد و روش ها: اين مطالعه به روش كارآزمايي باليني دوسوكور، بر روي 100 بيمار دچار سوختگي انجام شد. بيماران به صورت تصادفي به دو گروه مورد (50 نفر) و شاهد (50) تقسيم شدند. براي گروه مورد، كلونيدين خوراكي با دوز
0.1 در روز اول و 3.3 ميكروگرم / كيلوگرم سه بار در روز از روز دوم و براي گروه شاهد، دارونما به مدت 3 روز تجويز شد. شدت درد (بر اساس معيار بصري سنجش درد)، تعداد ضربان قلب و فشار خون سيستوليك قبل از تجويز، يك ساعت بعد از تجويز كلونيدين و شدت درد حين دبريدمان در روزهاي اول، دوم و سوم اندازه گيري شد. دو گروه با استفاده از تست هاي آماري كاي دو و تست تي مورد مقايسه قرار گرفتند.
يافته ها: در گروه مورد 5 بيمار با ميانگين سني
28.96±10 سال و در گروه شاهد نيز 50 بيمار با ميانگين سني 27.60±11.4 سال مورد مطالعه قرار گرفتند. ميزان شدت درد و ضربان قلب در گروه كلونيدين به صورت معني داري از گروه شاهد پايين تر بود (به ترتيب p<0.0001 و (p<0.02. دو گروه از نظر فشارخون سيستوليك در روزهاي اول و دوم تفاوت آماري معني داري با هم نداشتند اما در روز سوم فشارخون گروه مورد پايين تر از گروه شاهد بود (p=0.002).
نتيجه گيري: كلونيدين در كاهش فعاليت بيش از حد سمپاتيك و درد بيماران سوختگي موثر بوده و مي تواند به عنوان يك داروي غير مخدر در درمان اين بيماران به كار رود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 352
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی