برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فلسفه تجربه عرفاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی واحد شمال تهران
 
چکیده: 

همه سنت هاي معنوي در گوشه و کنار جهان در حال توسعه راه هايي براي نجات بشرند و آموزه هايي ويژه در دفاع از باورها و عقايد خويش دارند. عرفان نيز به مثابه يکي از ديرين ترين سنت هاي جهان هماره نجات و آسودگي و رستگاري بشر را وجهه همت خود قرار داده و تعاليم خاص خود را سينه به سينه و سطر به سطر، به نسل هاي بشري تقديم داشته است.
در اين ميان، هر يک از اديان، تجربه عرفاني اصيل فرد را در قالب ادبيات و اصطلاحات رايج در ميراث فرهنگي خاص خود مي ريزد. گرچه فلسفه دين نيز کوشش مي کند به فهم طبيعت و ماهيت الوهيت نايل آيد، اما اين تفاوت هاي فرهنگي را ناديده مي انگارد. فلسفه عرفان اما گامي فراتر مي نهد و سعي دارد به طبيعت تجربه بشر از الوهيت از طريق دريافت و درک ارتباط محوري آن ها با يکديگر دست يازد.
عرفان همواره موضوعي جذاب براي فيلسوفان و زمينه اي مناسب براي پژوهش هاي فلسفي تلقي شده است و به اين ترتيب، «فلسفه عرفان» با ابتناي بر اين حقيقت شکل گرفته است که مطالعه فلسفي تجربه اي مستقيم از الوهيت هم ممکن است و هم به وسيله هر فردي به چنگ آمدني است.
مباحثي از قبيل چيستي عرفان و تجربه عرفاني، انواع و اقسام تجارب عرفاني، نسبت تجربه عرفاني به تجربه ديني، معرفت شناسي عرفاني، زبان عرفاني و بسياري ديگر از پژوهش هاي فلسفي ناظر به تجربه عرفاني، در قلمرو فلسفه عرفان قرار مي گيرند.
در اين مقاله کوشش بر آن بوده تا با بهره گيري از معتبرترين منابع فلسفي و عرفاني به اختصار ولي جامع به اين مباحث اشاره شود، باشد که از رهگذر آن پژوهشگران علاقمند به حوزه هاي فلسفه، عرفان و فلسفه عرفان ضمن رديابي اين قبيل بحث ها و کاوش در اين حوزه ها، خود به ابداع و ابتکار درآن ها دست زنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 167
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی