برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

چيستي فلسفه دين و مسايل آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فلسفه، دانشگاه تهران
 
چکیده: 

اين مقاله بر آن است تا مساله «چيستي فلسفه دين و مسايل آن» را بررسي کند. در ابتدا شايد اين مساله واضح به نظر برسد؛ امّا با تأمل بيشتر مشخص مي شود که تعريف فلسفه دين، بسيار مشکل و مناقشه آميز است؛ در نتيجه، مسايل آن نيز به تبع تعريف معين نيست.
تعريف فلسفه دين تابعي از تعريف فلسفه و دين است و تعريف آن ها آن چنان متنوع و گسترده است که تعريف دقيقي از آن ها نيز با مشکل مواجه مي شود. تعريف فلسفه مورد ارزيابي قرار گرفته و مشخص گرديد که فلسفه روش واحدي براي فلسفه پردازي ندارد و حتي به تعبيري مي توان دين را نيز مکتب فلسفي نام نهاد. در مورد دين نيز تعريف هاي گوناگوني ارايه شده است؛ به طوري که نمي توان تعريف واحدي از آن ارايه داد؛ از اين رو برخي دين پژوهان کوشيده اند ابعاد گوناگون دين يا مشخصه هاي دين ساز را مطرح کنند؛ بنابراين، ما بايد در فلسفه دين تعريف خاص خود را از دين ارايه دهيم.
سرانجام بر اساس تعريف هاي گوناگون از فلسفه  و دين، سعي شده است تعريفي از فلسفه دين ارايه شود که اشکالات کمتري داشته باشد:
فلسفه دين، فعاليتي عقلاني در جهت معقوليت و توجيه مولفه ها يا آموزه هاي اصلي دين و سازو اري آن ها با يک ديگر يا در جهت نفي آن ها و نيز ارزيابي نقادانه از آن ها است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 126
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی