برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1386 , دوره  29 , شماره  57 ; از صفحه 44 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر بي دردي حاصل از مصرف خوراكي دو داروي ايندومتاسين و سلبركس بعد از عمل سنگ شكني از طريق مجرا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: درمان درد بعد از عمل يكي از اهداف مهم متخصصان بيهوشي است. استفاده از داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي بر اثر نداشتن عوارض مهار تنفسي و وابستگي دارويي و در دسترس بودن، يكي از روش هاي درمان درد بعد از عمل است. ورود داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي جديد با قدرت بيشتر و عوارض كمتر تحولي جديد در كاهش درد بعد از عمل است. هدف از اين تحقيق مقايسه اثر بي دردي داروي سلبركس با ايندومتاسين و دارونما براي درد بعد از عمل سنگ شكني از طريق مجرا است.
مواد و روش: در اين مطالعه دوسوكور كه به صورت كارآزمايي باليني انجام شد تعداد 180 بيمار كه براي انجام عمل سنگ شكني از طريق مجرا به اتاق عمل بيمارستان هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي شيراز مراجعه كرده بودند انتخاب و با استفاده از جدول اعداد تصادفي به 3 گروه تقسيم شدند. بيماران گروه اول، يك ساعت قبل از عمل يك عدد كپسول سلبركس 100 ميلي گرم و گروه دوم يك عدد كپسول ايندومتاسين (25 ميلي گرم) دريافت كردند و در گروه سوم (شاهد) هيچ دارويي به بيماران داده نشد. در هر سه گروه روش القا و نگهداري بيهوشي يكسان بود. ميزان درد و سوزش مجراي ادراري در زمان هاي 30، 60، 90، 120 و 240 دقيقه بعد از عمل از طريق معيار بصري سنجش درد
(0-100) مورد مطالعه قرار گرفت. همچنين ميزان تهوع و استفراغ در اين زمان ها بررسي شد و از طريق روش هاي آماري آنووا و تست مان- ويتني و تست كروسكال- واليس مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته ها: در بيماران گروه يك داروي سلبركس دريافت كرده بودند درد و سوزش مجراي ادراري بعد از عمل
TUL در مقايسه با بيماران گروه 2 كه ايندومتاسين دريافت كرده بودند و گروه 3 (شاهد) كمتر بود كه اين تغيير از نظر آماري معني دار بود. P<0.001 در گروه 3 مصرف مسكن بعد از عمل بيشتر از گروه 1 و 2 بود كه از نظر آماري معني دار بود p<0.00.
نتيجه گيري: در بيماراني كه تحت عمل سنگ شكني از طريق مجرا قرار گرفته و داروي سلبركس دريافت كرده بودند درد بعد از عمل و سوزش مجراي ادراري كمتر از گروه شاهد و بيماران با مصرف داروي ايندومتاسين بود؛ لذا با توجه به عوارض كم و اثر ضد دردي بيشتر داروي سلبركس، مي توان در عمل جراحي سنگ شكني از طريق مجرا كه تعداد آن رو به افزايش است مصرف آن را توصيه كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عظمتی، س.، و خسروی، م.، و اقبالی، ا. (1386). مقایسه اثر بی دردی حاصل از مصرف خوراکی دو داروی ایندومتاسین و سلبرکس بعد از عمل سنگ شکنی از طریق مجرا. مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران, 29(57), 44-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64808Vancouver : کپی

عظمتی سیمین، خسروی محمدباقر، اقبالی احمد. مقایسه اثر بی دردی حاصل از مصرف خوراکی دو داروی ایندومتاسین و سلبرکس بعد از عمل سنگ شکنی از طریق مجرا. مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران. 1386 [cited 2021May13];29(57):44-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64808IEEE : کپی

عظمتی، س.، خسروی، م.، اقبالی، ا.، 1386. مقایسه اثر بی دردی حاصل از مصرف خوراکی دو داروی ایندومتاسین و سلبرکس بعد از عمل سنگ شکنی از طریق مجرا. مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران, [online] 29(57), pp.44-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64808. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 412 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی