برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1386 , دوره  29 , شماره  57 ; از صفحه 17 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي كيفيت انجام مانور سليك توسط متخصصان بيهوشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: حدود چهل سال است كه مانور سليك براي جلوگيري از بازگشت محتويات معده در حين القاي بيهوشي مورد استفاده قرار مي گيرد. مطالعات حاضر حاكي از اين است كه انجام مانور سليك با كيفيت پاييني صورت مي پذيرد و در نتيجه سلامت بيماران ممكن است با انجام غلط اين مانور به خطر بيفتد. هدف مطالعه حاضر بررسي ميزان دانش و مهارت انجام مانور سليك در ميان تعدادي از متخصصان بيهوشي شركت كننده در نهمين كنگره بين المللي بيهوشي و احياء در ايران بوده است.
مواد و روش ها: اين بررسي توصيفي- مقطعي بر روي 59 نفر از متخصصان بيهوشي شركت كننده در نهمين كنگره بين المللي بيهوشي و احياء در سال 1385 در ايران انجام گرديد. از داوطلبان خواسته شد تا به مدت يك دقيقه مانور سليك را بر روي يك مانكن حنجره فاقد پوشش انجام دهند. اين مانكن به لحاظ آناتوميك مدلي از حنجره انسان بود و بر روي يك ترازوي خانگي (مدل لايكا ساخت ايتاليا) قرار داشت كه محدوده توزين آن از صفر تا ده كيلوگرم و با حساسيت 100 گرم بود. مانكن طوري بر روي ميز قرار داده شده بود كه ارتفاع غضروف كريكوئيد از سطح زمين يك متر بود. داوطلبان نسبت به نيرويي كه وارد مي كردند بي اطلاع بودند. از هر داوطلب پنج اندازه گيري به عمل مي آمد (زمان شروع 0، 15، 30، 45 و 60 ثانيه بعد). همچنين از داوطلبان خواسته شد تا پرسشنامه اي را كه شامل اطلاعات دموگرافيك و تعدادي سوال در مورد دانش و نگرش ايشان در مورد مانور سليك بود تكميل كنند.
يافته ها: 18 نفر از داوطلبان (30%) توانستند نيروي مورد نظر در محدوده 4-3 كيلوگرم را وارد كنند. با در نظر گرفتن محل آناتوميك و محدوده صحيح اعمال نيرو 11 نفر (19%) در انجام مانور موفق بودند. متوسط نيروي وارده در طي يك دقيقه به طور معني داري كاهش پيدا كرد و خانم ها به طور متوسط نيروي كمتري نسبت به آقايان وارد كردند. بين اعضاي هيات علمي و ساير متخصصان بيهوشي به لحاظ اعمال نيروي صحيح تفاوت آماري قابل توجهي مشاهده نگرديد. تنها 8 نفر
(%13.6) از مقدار صحيح نيروي لازم براي انجام مانور سليك اطلاع داشتند.
نتيجه گيري: انجام مانور سليك توسط متخصصان بيهوشي داوطلب از كيفيت پاييني برخوردار بوده است. استفاده از مانكن هاي ساده در آموزش دستياران و ارايه كارگاه هاي عملي مانور سليك در جلسات بازآموزي متخصصان بيهوشي علاوه بر تاكيد بر دانش نظري مي تواند در ارتقاي كيفي انجام اين مانور موثر باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 387 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی