برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تعيين اثر روش بيهوشي با هالوتان و بدون هالوتان بر ميزان خونريزي حين عمل و زمان ريكاوري در جراحي لوزه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، بیمارستان امیرکبیر، اتاق عمل
 
چکیده: 

مقدمه: در اعمال جراحي لوزه به دليل مجاورت با راه هاي هوايي، كنترل بهتر خونريزي و به دست آوردن ريكاوري سريع تر از اهداف مورد توجه بوده است. به دليل استفاده گسترده هالوتان و عوارض گزارش شده آن، بر آن شديم تا مقايسه اي بين روش متداول بيهوشي با استفاده از هالوتان، و ديگري بدون هالوتان از نظر ميزان خونريزي حين عمل و زمان ريكاوري، صورت دهيم.
روش کار: در يك كار آزمايي يك سو كور، 140 كودك 12-4 ساله كانديد عمل جراحي لوزه به طور تصادفي ساده در دو گروه 70 نفري تقسيم شدند. نحوه القا بيهوشي در دو گروه يكسان بود و نگهداري بيهوشي در يك گروه با هالوتان،  50 N2Oدرصد (گروه شاهد) و در ديگري بدون هالوتان به همراه هيپرونتيلاسيون (روش ليورپول) (گروه مورد) بود. ميزان خونريزي از روي اختلاف هماتوكريت قبل و 6 ساعت بعد از عمل محاسبه شد. زمان ريكاوري نيز در هر گروه بر حسب دقيقه اندازه گيري شد. اطلاعات با استفاده از آزمون آماري من ويتني يو، تي، لون و كي اس تجزيه و تحليل گرديد.
نتایج: دو گروه از نظر جنس، سن، وزن و مدت زمان عمل جراحي اختلاف معني داري نداشتند. متوسط مدت زمان ريكاوري در گروه مورد 7.87 دقيقه و در گروه شاهد 15.59 دقيقه بود كه اختلاف معني داري داشت (0.00001 =p). متوسط خونريزي در گروه مورد 44.22  ميلي ليتر و در گروه شاهد 58.52 ميلي ليتر بود كه اختلاف معني دار بود (0.005=p).
نتیجه گیری: با توجه به مطالعه انجام شده به نظر مي رسد تجويز هالوتان در مقايسه با روش ليورپول موجب خونريزي بيشتر و ريكاوري طولاني تر مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی