برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش يک مورد حاملگي شکمي پيشرفته

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، بیمارستان طالقانی
 
چکیده: 

مقدمه: حاملگي شکمي يک مورد در هر 10000 تولد زنده است و حاملگي شکمي پيشرفته به ندرت ديده مي شود. حاملگي شکمي با مرگ و مير بالايي همراه است و در اين نوع حاملگي احتمال مرگ 7 تا 8 برابر بيشتر از حاملگي لوله اي و 90 برابر بيشتر از حاملگي داخل رحمي است.
روش کار: بيمار خانمي 35 ساله افغاني تبار (G4P3) بود كه به علت عدم زايمان بعد از گذشت 2 سال مراجعه نموده بود. بعد از انجام اقدامات تشخيصي بيمار لاپاراتومي شد. هنگام لاپاراتومي چسبندگي شديد جنين به امنتوم و روده آزاد شد. جنين 9 كيلوگرم کلسيفيه خارج گرديد. سپس جفت به طور کامل همراه با آدنکس چپ برداشته شد.
نتایج: با توجه به مورتاليتي بسيار بالاي حاملگي شکمي، بايد در هر حاملگي به خصوص در حضور ريسک فاکتورهاي آن (همانند عفونت هاي لگني، سابقه حاملگي نا به جاي قبلي، سابقه نازايي و مصرف داروهاي ايجاد تخمک گذاري، IVF، جراحي قبلي لوله هاي رحمي و ...) و هم چنين در حضور علايم مشکوک به اين تشخيص توجه نموده و در صورت نياز اقدامات لازم را به موقع به عمل آورد.
نتیجه گیری: با توجه به مورتاليتي بسيار بالاي حاملگي شکمي، بايد در هر حاملگي به خصوص در حضور ريسک فاکتورهاي آن (همانند عفونت هاي لگني، سابقه حاملگي نا به جاي قبلي، سابقه نازايي و مصرف داروهاي ايجاد تخمک گذاري، IVF، جراحي قبلي لوله هاي رحمي و ...) و هم چنين در حضور علايم مشکوک به اين تشخيص توجه نموده و در صورت نياز اقدامات لازم را به موقع به عمل آورد. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی