برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه آستيگماتيسم حاصل از جراحي كاتاراكت با روش هاي فيكو و اكستراكسپولار در بيمارستان اميركبير اراك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اراک، بیمارستان امیرکبیر
 
چکیده: 

مقدمه: كاتاراكت يكي از بيماري هاي مهم و عمده در انسان است. ميزان شيوع كاتاراكت در سنين 74-65 سالگي به 50 درصد و در بالاي 75 سالگي به حدود 70 درصد مي رسد. درمان قطعي كاتاراكت جراحي است كه به روش هاي مختلف اينتراكپسولار، اكستراكپسولار و فيكو انجام مي شود. جراحي كاتاراكت عوارض مختلفي از جمله خونريزي، گلوكوم، تيرگي كپسول خلفي و آستيگماتيسم بعد از عمل را به دنبال دارد. اين مطالعه جهت مقايسه آستيگماتيسم حاصل از دو روش جراحي فيكو و اكستراكپسولار طراحي شده است.
روش کار: اين مطالعه يك كارآزمايي باليني تصادفي دو سويه كور است. 112 بيمار با تشخيص كاتاراكت به صورت تصادفي در دو گروه A و B تحت عمل جراحي قرار گرفتند. در گروه A جراحي به روش فيكو انجام شد كه برش كوچك در حدود 3.2 ميلي متر روي قرنيه داده شده و نياز به بخيه ندارد اما در روش اكستراكسپولار برش10-9 ميلي متر داده شده و احتياج به بخيه زدن دارد. سپس اين بيماران در سه نوبت قبل از عمل، يك هفته و دو ماه بعد از عمل جراحي، كراتومتري شده و ميزان آستيگماتيسم آنها تعيين شد. تجزيه و تحليل داده ها توسط آزمون تي مستقل و تي زوج صورت گرفت و p<0.05 معني دار تلقي شد.
نتايج: از 112 بيمار مورد بررسي 56 بيمار تحت عمل جراحي به روش فيکو (گروه(A  و 56 بيمار تحت عمل جراحي به روش اکستراکپسولار (گروه (B قرار گرفتند. ميانگين آستيگماتيسم قبل از عمل جراحي به روش فيکو 0.79±0.71 D و در گروه اکسپولار 9±0.55 D بود (p>0.05). ميانگين آستيگماتيسم يک هفته بعد از عمل جراحي در گروه فيکو 1.11±0.72 D (p<0.05) و در گروه اکستراکسپولار 3.99±1.46 D بود (p<0.05) و ميانگين آستيگماتيسم دو ماه بعد از عمل جراحي در گروه فيکو 1.0±0.71 D ودر گروه اکستراکسپولار 3.28±1.29 D به دست آمد (p<0.05).
نتيجه گيري: ميزان آستيگماتيسم ايجاد شده دو ماه بعد از عمل در گروه فيكو 0.21D و در گروه اكستراكپسولار 2.38D بود كه داراي اختلاف معني دار مي باشد. ساير متغيرها از جمله سن، شماره لنز، جنسيت و چشم تحت عمل جراحي (راست يا چپ) در ايجاد آستيگماتيسم تاثير ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 88
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی