برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1386 , دوره  65 , شماره  5 ; از صفحه 78 تا صفحه 83 .
 
عنوان مقاله: 

تجمع جيوه در مو و ناخن انسان: آمالگام دنداني به عنوان فاکتور اصلي مواجهه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی نور، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

زمينه وهدف: آمالگام دنداني ترکيبي از 50 در صد جيوه همراه با نقره، قلع، مس و روي مي باشد. منبع اصلي جيوه در افرادي که به لحاظ شغلي در معرض جيوه نيستند، آمالگام است. سميت جيوه به دليل جذب سريع آن افزايش مي يابد، به طوريکه 90 تا 100% جيوه از طريق حفره دهاني جذب مي شود. هدف از مطالعه حاضر، بررسي اثر آمالگام بر مقادير جيوه مو وناخن دانشجويان دانشگاه تربيت مدرس است.
روش بررسي: 40 دانشجو با مصرف غير مداوم ماهي که فقط از طريق آمالگام در معرض جيوه بودند، مطالعه شدند. مقادير جيوه با دستگاه
Advanced Mercury Analyzer LECO AMA 254 طبق ASTM استاندارد D-6722 اندازه گيري شد
يافته ها: غلظت جيوه مو بين
0.09 تا mg/kg 3.11 )مقدار تعيين شده توسط WHO براي ماکزيمم مقدار پذيرفتني جيوه در موي انسان زير mg/kg 6 بود( و در ناخن بين صفر تا mg/kg 1.35 قرار داشت. غلظت جيوه در مو، به طور معني داري نسبت به ناخن بالاتر بود. (P=0.05) همچنين، افرادي که پنج دندان پر شده و يا بالاتر دارند، نسبت به افراد با کمتر از پنج دندان پر شده يا آمالگام، به طور معني داري جيوه بالاتري در مو دارند.(P=0.003) بين غلظت جيوه ناخن اين دو تفاوت معني داري وجود نداشت. (P=0.16) همچنين مقادير جيوه در مردان و زنان تفاوت معني داري نداشتند. 0.26)=P براي ناخن و 0.15=P براي مو(.
نتيجه گيري: اختلاف جيوه مو و ناخن
1.5) برابر( مي تواند به دليل تفاوت ترکيب شيميايي به ويژه سولفور در مو و ناخن، يا مربوط به جريان خون در زمان تشکيل آنها باشد. آمالگام منبع اصلي مواجهه با جيوه در افراد عادي است. استفاده از ساير مواد دنداني مثل کمپوزيتها مواجهه با جيوه را کاهش مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 587 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی