برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي فراواني نياز و تقاضا به درمان ارتودنسي در دانش آموزان مقطع راهنمايي شهر كرمان در سال تحصيلي 85-1384

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی ارتودنسی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ناهنجاري هاي دنداني- صورتي يکي از رايج ترين مشکلات بشر امروزي است. اين موضوع از جمله عواملي است که مي تواند بر همه جوانب زندگي فرد از دوران کودکي تا بزرگسالي تاثيرگذار باشد، اما نکته قابل توجه آن است که همه افراد مبتلا به اين ناهنجاري ها از مشکل خود آگاه نيستند و يا اين که تمايلي به انجام درمان ارتودنسي ندارند. هدف از اين مطالعه، ارزيابي ميزان نياز و تقاضا براي درمان ارتودنسي و نيز بررسي عوامل موثر بر تقاضا جهت درمان ارتودنسي در دانش آموزان مقطع راهنمايي شهر کرمان در سال تحصيلي 85-1384 مي باشد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر به صورت مقطعي و بر روي 750 نفر (420 دختر، 330 پسر) از دانش آموزان مدارس راهنمايي دولتي و غيردولتي در مناطق مختلف شهر کرمان انجام شد. نياز به درمان از طريق معاينه وضعيت اکلوژن دانش آموزان و با بهره گيري از شاخص
(Index of Treatment Need) IOTN و تقاضا براي درمان، با يک پرسش نامه بسته که حاوي اطلاعاتي پيرامون دلايل تقاضا يا عدم تقاضا براي درمان ارتودنسي بود، مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: فراواني کلي ناهنجاري دنداني
%50.55 برآورد گرديد که در دختران به طور قابل ملاحظه اي بيشتر از پسران بود %41.53 .(p<0.01) از افراد نيازمند درمان، متقاضي انجام آن بودند. بيشترين تقاضا در افراد داراي اوربايت شديد ديده شد. ميزان تقاضا در مال اکلوژن هاي خفيف در دو جنس يکسان و در مال اکلوژن هاي شديدتر در دخترها به طور قابل ملاحظه اي بيشتر بود (p<0.05). تقاضا در سطوح اقتصادي بالاتر به طور قابل ملاحظه اي بيشتر بود (p<0.05). تحصيلات والدين بر تقاضا براي درمان ارتودنسي تاثير چشم گيري نداشت.
نتيجه گيري: دانش آموزان مبتلا به ناهنجاري هاي دنداني- فکي صرف نظر از سطح تحصيلي والدين، خواهان انجام درمان ارتودنسي بودند، ليکن محدوديت هاي اقتصادي به عنان يک بازدارنده مهم مانع پيگيري درمان از سوي ايشان گرديده بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فیاض منفرد، ح.، و حمزه، م. (1386). ارزیابی فراوانی نیاز و تقاضا به درمان ارتودنسی در دانش آموزان مقطع راهنمایی شهر کرمان در سال تحصیلی 85-1384. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, 6(1 (پی در پی 22)), 67-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64632Vancouver : کپی

فیاض منفرد حسین، حمزه مهتاب. ارزیابی فراوانی نیاز و تقاضا به درمان ارتودنسی در دانش آموزان مقطع راهنمایی شهر کرمان در سال تحصیلی 85-1384. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان. 1386 [cited 2021May10];6(1 (پی در پی 22)):67-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64632IEEE : کپی

فیاض منفرد، ح.، حمزه، م.، 1386. ارزیابی فراوانی نیاز و تقاضا به درمان ارتودنسی در دانش آموزان مقطع راهنمایی شهر کرمان در سال تحصیلی 85-1384. مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان, [online] 6(1 (پی در پی 22)), pp.67-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64632. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 75 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی