برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  31 , شماره  1 ; از صفحه 79 تا صفحه 84 .
 
عنوان مقاله: 

هنجاريابي آزمون سنجش اضطراب و نياز به اطلاعات قبل از عمل آمستردام به زبان فارسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* فسا، میدان ابن سینا، دانشگاه علوم پزشکی فسا، دانشکده پزشکی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: گرچه در عصر حاضر بي هوشي و جراحي نسبت به گذشته کم عارضه تر و موفقيت آميزتر شده است، ولي اضطراب قبل از عمل همچنان به قوت خود باقي است. ما در اين مطالعه ويرايش فارسي معيار سنجش اضطراب و نياز به اطلاعات آمستردام را جهت استفاده در كشور ايران ترجمه و هنجاريابي نموديم.
روش بررسي: ابتدا ويرايش انگليسي آزمون مورد نظر به زبان فارسي ترجمه شد و ترجمه مجدد نسخه فارسي به انگليسي مورد تاييد نويسنده اصلي ويرايش انگليسي (آقاي تيم ويسوکي) قرار گرفت. سپس پرسش نامه حاصل توسط 130 بيماري که در کلاس 1و2 انجمن بيهوشي آمريکا و در محدوده سني 18 تا 60 سال بودند، تکميل گرديد. هم چنين بيماران ويرايش فارسي پرسش نامه بيست سوالي معيار سنجش اضطراب وضعيتي اسپيل برگر را به عنوان استانداردي جهت ارزيابي اضطراب قبل از عمل به صورت هم زمان تكميل نمودند.
يافته ها: نسخه فارسي آزمون آمستردام به لحاظ پايايي داراي ضريب کرون باخ 84/0 براي اضطراب قبل از عمل و ضريب 82/0 براي نياز به اطلاعات قبل از عمل بود. از لحاظ اعتبار هم زمان، معيارهاي سنجش اضطراب پرسش نامه آمستردام در مقايسه با آزمون استاندارد سنجش اضطراب وضعيتي اسپيل برگر ضريب هبستگي بالايي داشت (68/0)، ولي ارتباط معيارهاي سنجش نياز به اطلاعات برسش نامه آمستردام با آزمون اضطراب وضعيتي اسپيل برگر در حد متوسط بود (5/0). آناليز واريانس نشان داد که جنس و نياز به کسب اطلاعات دو عامل مستقل در تعيين اضطراب قبل از عمل هستند.
نتيجه گيري: نسخه فارسي آزمون سنجش اضطراب آمستردام از روايي و پايايي مناسبي براي سنجش اضطراب و نياز به اطلاعات قبل از عمل برخوردار است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نیک اندیش، ر.، و انوار، م.، و آوند، ا.، و حبیبی، ن.، و قهرمانی، ن.، و دری، ر. (1386). هنجاریابی آزمون سنجش اضطراب و نیاز به اطلاعات قبل از عمل آمستردام به زبان فارسی . پژوهش در پزشکی, 31(1), 79-84. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64593Vancouver : کپی

نیک اندیش رضا، انوار مرجان، آوند ابوالقاسم، حبیبی نجمه، قهرمانی ندا، دری راحله. هنجاریابی آزمون سنجش اضطراب و نیاز به اطلاعات قبل از عمل آمستردام به زبان فارسی . پژوهش در پزشکی. 1386 [cited 2021May07];31(1):79-84. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64593IEEE : کپی

نیک اندیش، ر.، انوار، م.، آوند، ا.، حبیبی، ن.، قهرمانی، ن.، دری، ر.، 1386. هنجاریابی آزمون سنجش اضطراب و نیاز به اطلاعات قبل از عمل آمستردام به زبان فارسی . پژوهش در پزشکی, [online] 31(1), pp.79-84. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64593. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 185 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی