برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  31 , شماره  1 ; از صفحه 27 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثربخشي دگزامتازون در کاهش تهوع و استفراغ پس از عمل جراحي تيروييدکتومي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان ستارخان، خیابان نیایش، بیمارستان رسول اکرم (ص)، گروه بیهوشی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تهوع و استفراغ پس از عمل جراحي (PONV) يكي از ناخوشايندترين تجربيات توام با جراحي است و از شايع ترين دلايل نارضايتي بيماران در دوره پس از عمل به شمار مي آيد. PONV در زنان بخصوص پس از عمل جراحي تيروييدکتومي شايع است. با توجه به اثرات مفيد دگزامتازون در کاهش بروز و شدت تهوع و استفراغ پس از عمل در گروه هاي جمعيتي مختلف، در اين مطالعه سعي گرديد در يک کارآزمايي باليني تصادفي شده اثربخشي دگزامتازون در کاهش PONV زنان تحت عمل تيروييدکتومي در مقايسه با دارونما ارزيابي شود.
روش بررسي: زنان بين 55-25 سال کانديد عمل جراحي تيروييدکتومي که در بيمارستان رسول اکرم بستري بودند، وارد مطالعه شدند. پس از اخذ رضايت کتبي، بيماران به طور تصادفي به دو گروه دگزامتازون با دوز mg 10 و دارونما تقسيم شدند. ميزان تهوع و استفراغ تا 24 ساعت پس از عمل جراحي ارزيابي شد. هيچ يک از بيماران و پزشک ارزيابي کننده از نوع گروه بيماران اطلاعي نداشت.
يافته ها: مشخصات دموگرافيک دو گروه از لحاظ آماري اختلاف معني داري با يکديگر نداشت. بروز تهوع و استفراغ در گروه دگزامتازون به طور چشم گيري در مقايسه با گروه دارونما کاهش داشت که از لحاظ آماري معني دار بود (0001/0>p).
نتيجه گيري: تجويز يک دوز mg 10 دگزامتازون در زنان تحت تيروييدکتومي به طور چشم گيري ميزان تهوع و استفراغ را در مقايسه با دارونما کاهش داده و عارضه جانبي خاصي ندارد. با اين وجود به منظور گسترش کاربرد آن در ساير گروه هاي جمعيتي نياز به مطالعات تکميلي است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی