برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  14 , شماره  56 ; از صفحه 21 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

تجزيه و تحليل رشد و تورم و بررسي رابطه عليت آنها در بخش كشاورزي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

رشد توليدات بخش كشاورزي متناسب با رشد جمعيت و افزايش تقاضا براي مواد غذايي، لازمه توسعه اقتصادي در كشورهاي در حال توسعه است. با توجه به نقش بخش كشاورزي در رشد اقتصادي كشور و نيز اهميت سياست هاي كلان پولي (حجم پول)، ارزي (نرخ ارز) و مالي (هزينه هاي دولت) در رشد و تورم بخش كشاورزي، تجزيه و تحليل عوامل موثر بر متغيرهاي نرخ رشد و نرخ تورم در اين بخش از اهداف اصلي مقاله حاضر است.
در اين تحقيق از داده هاي سال هاي 1351-1380 و روش
VAR جهت تجزيه و تحليل پوياي عوامل موثر بر رشد و تورم در بخش كشاورزي استفاده شده است. نتايج نشان داد در بخش كشاورزي جهت عليت از رشد به تورم است به نحوي كه رشد بخش كشاورزي بر تورم در اين بخش اثر منفي دارد. از طرفي در درازمدت متغيرهاي موجودي سرمايه، نيروي كار، سرمايه گذاري دولتي و خصوصي بر توليد بخش كشاورزي، و متغيرهاي رشد نقدينگي و رشد نرخ ارز بر تورم در بخش كشاورزي اثر مثبت دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

خلیلیان، ص.، و سام دلیری، ا.، و حاجیان، م. (1385). تجزیه و تحلیل رشد و تورم و بررسی رابطه علیت آنها در بخش کشاورزی ایران. اقتصاد کشاورزی و توسعه, 14(56), 21-43. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64537Vancouver : کپی

خلیلیان صادق، سام دلیری احمد، حاجیان محمدهادی. تجزیه و تحلیل رشد و تورم و بررسی رابطه علیت آنها در بخش کشاورزی ایران. اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1385 [cited 2021May14];14(56):21-43. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64537IEEE : کپی

خلیلیان، ص.، سام دلیری، ا.، حاجیان، م.، 1385. تجزیه و تحلیل رشد و تورم و بررسی رابطه علیت آنها در بخش کشاورزی ایران. اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 14(56), pp.21-43. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64537. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 183 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی