برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  8 , شماره  20 ; از صفحه 33 تا صفحه 48 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاملات خواجه نصيرالدين طوسي در دانش اخلاق

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فلسفه، دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

اكثر پژوهشگران و تاريخ نويسان غربي بر اين باورند كه با ابن رشد، حيات عقلي اسلامي پايان پذيرفته و او واپسين فيلسوف و نماينده فلسفه در تاريخ عقلي تمدن اسلامي محسوب مي شود. بدين سان اينان توجه مطلوب به ميراث عقلي شيعه ننمودند. علي رغم آن كه حيات شيعي، عنصر نيرومند و شايد تنها رهيافت حيات عقلي اسلامي در حكمت و علوم بود اما مورد غفلت واقع شد. غفلتي كه به نوعي فقر تئوري و انحطاط انديشه را در دوران پس از 615 هجري قمري مودي گرديد. گفتار حاضر مي كوشد تا ضعف و سستي نظريه پايان حيات عقلي را آشكار ساخته و نقش خواجه نصير در تجديد حيات عقلي حداقل در بعد علم اخلاق و فلسفه اخلاق در سده هفتم را تبيين سازد. تلاش خواجه نصير در فلسفه و اخلاق در دوره انحطاط برجسته است. پژوهش علمي نشان مي دهد كه خواجه نصير در ظهور و بروز سه مكتب فلسفي و عقلي شيراز،‌ اصفهان و تهران نقش پراهميتي دارد. اخلاق ناصري نخستين و مهم ترين اثر او در دانش اخلاق است. وي اخلاق ناصري را به عنوان اثري اصيل و مستقل حسب گفتارش در كاستي تهذيب الاخلاق خاصه در حوزه تدبير منزل و سياسات، مي نگارد. سه موضوع بنيادين در اخلاق ناصري مورد پژوهش قرار مي گيرد: دانش نفس، فضايل و سعادت و سرانجام عدالت.
خواجه نصير بر اين عقيده است كه سعادت موضوع و غايت اخلاق است. اين غرض او را واداشت تا بخش عمده اي از اثرش را به بحث و فحص در مفهوم رستگاري،‌ كمال و نقصان نفس و بالاخره كردار نيك و خودآگاهي اختصاص دهد. نقد او بر ارسطو و ابن رشد در اصناف فضايل و انواع رذايل بر اساس انديشه قرآني مورد توجه و حايز اهميت است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورحسن، ق. (1385). بررسی تاملات خواجه نصیرالدین طوسی در دانش اخلاق. اندیشه دینی, 8(20), 33-48. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64498Vancouver : کپی

پورحسن قاسم. بررسی تاملات خواجه نصیرالدین طوسی در دانش اخلاق. اندیشه دینی. 1385 [cited 2021July24];8(20):33-48. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64498IEEE : کپی

پورحسن، ق.، 1385. بررسی تاملات خواجه نصیرالدین طوسی در دانش اخلاق. اندیشه دینی, [online] 8(20), pp.33-48. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64498. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 568 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی