برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري شاخص هاي فيزيكي و شيميايي آب آشاميدني شهر اردبيل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه بهداشت محیط، آموزشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مردم شهر اردبيل با جمعيتي حدود 340386 نفر در حال حاضر از آب چاه جهت آشاميدن استفاده مي نمايند. اگر ميزان پارامترهاي فيزيكي و شيميايي آب آشاميدني بيش از حداكثر مجاز توصيه شده باشد ممكن است در دراز مدت آسيب هاي غيرقابل جبراني براي انسان،‌ايجاد نمايد. اين مطالعه به منظور اندازه گيري شاخص هاي فيزيكي و شيميايي آب آشاميدني شهر اردبيل در طول سال 1383 انجام شد.
روش كار: اين مطالعه از نوع توصيفي- مقطعي بود كه طي سال 1383 بر روي تعداد 35 نمونه برداشت شده از چاه هاي آب آشاميدني شهر اردبيل انجام گرديد. اكثر پارامترهاي فيزيكي و شيميايي نمونه هاي مذكور به علت اهميت شان و محدوديتهاي موجود، در آزمايشگاه رفرانس آب و فاضلاب مركز بهداشت استان اردبيل آناليز شده و نتايج حاصله در مقايسه با استاندارد 1053 كشوري موجود مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: مطابق نتايج حاصل از آناليز نمونه ها و مقايسه آنها با استاندارد مربوطه، چنين برآورد گرديد كه سولفات
9% نمونه ها، سختي کل 41%، فسفات در 71% نمونه هاي آناليز شده بيشتر از حداكثر مجاز بوده و فلوئور در 57% نمونه هاي آناليز شده كمتر از حداقل فلوئور توصيه شده مي باشد.
نتيجه گيري: با توجه به عدم مطابقت مقادير سولفات، فسفات، فلوئور و سختي كل تعدادي از نمونه هاي آزمايش شده با استانداردهاي مربوطه، برنامه ريزي جهت رفع مشكلات موجود ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 475
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی