برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1381 , دوره  13 , شماره  2 ; از صفحه 59 تا صفحه 71 .
 
عنوان مقاله: 

مدلسازي رفتار غيرخطي سيستم اتصال نيمه صلب گويسان MERO در سازه هاي فضا كار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تحليل و طراحي سازه هاي مشبك، معمولا با فرض عملكرد رفتاري اتصالات بصورت صلب يا مفصلي ساده مي شود. در حالي كه رفتار واقعي اتصالات بر هيچ يك از اين دو محدوده رفتاري منطبق نمي باشد. رفتار واقعي اغلب اتصالات در عمل در جايي بين دو حالت فوق الذكر مي افتد و رفتار حاصله به عملكرد رفتاري نيمه صلب موسوم مي باشد. عموما از دو روش اصلي جايي در نظر گرفتن انعطاف پذيري اتصالات در تحليل سازه ها به روش سختي استفاده مي شود.
- در روش اول، ماتريس هاي سختي اعضا چنان اصلاح مي شوند كه اثر نيمه صلبيتي اتصالات در دو انتهاي آنها لحاظ شود.
- در روش دوم فرض مي شود كه اتصال نيمه صلب بوسيله تعدادي فنر جايگزين شده است، بطوري كه اين فنرها بصورت المان هايي مستقل از هم رفتار مي كنند.
در اين مطالعه از روش دوم فوق الذكر براي مدلسازي نيمه صلبيتي اتصال در درجه آزادي دوراني ناشي از خمش استفاده شده است و با اين روش و به كمك برنامه المان محدود عمومي
ANSYS اتصال نيمه صلب موسوم به MERO در سازه هاي فضاكار مدل گرديد. جهت تاييد صحت مدل پيشنهادي، نتايج بدست آمده در حالت استاتيكي و ديناميكي به ترتيب با نتايج آزمايشگاهي و تحليلي مقايسه و مورد ارزيابي قرار گرفت، در ضمن بوسيله مدل پيشنهادي دو حالت حدي نيمه صلبيت، يعني مفصل و صلب كامل نيز تشكيل و با مدل هاي مفصلي و صلبي كه بدون المان هاي اتصال نيمه صلب ساخته شده اند مقايسه گرديد، در اين مطالعه از اثر ميرايي در آناليزها چشم پوشي شد. بر اساس اين مطالعه نيمه صلبيتي اتصالات علاوه بر دامنه پاسخ بر فركانس ارتعاشي سازه نيز تاثيرگذار است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 155 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی