برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  14 , شماره  3 ; از صفحه 203 تا صفحه 209 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط بين متريت بعد از زايمان با مايع آمنيون آغشته به مكونيوم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش زنان و زایمان، بیمارستان افضلی پور، دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

مقدمه: عفونت رحمي يكي از علل افزايش موربيديته مادر پس از زايمان است که علل مستعد كننده متعددي براي بروز آن مطرح گرديده است. با توجه به احتمال همراهي بين دفع مكونيوم جنين و ابتلا مادر به متريت و با توجه به اهميت عارضه متريت در مادر، اين مطالعه در زمينه ارتباط دفع مكونيوم توسط جنين و ابتلاي مادر به متريت پس از زايمان صورت گرفت.
روش: در اين مطالعه مقطعي و تحليلي که در سال 1384 در بخش زنان و مامايي بيمارستان افضلي پور انجام شد، 150 خانم باردار با مايع آمنيون شفاف و 150 نفر با مايع آمنيون آغشته به مكونيوم كه سن حاملگي بالاي 37 هفته داشتند از نظر ابتلاي به متريت پس از زايمان مقايسه گرديدند.
يافته ها: سطح تحصيلات مادران، تعداد حاملگي، ميانگين دفعات معاينه واژينال، نحوه زايمان و ميانگين وزن نوزادان در دو گروه اختلاف آماري معني داري نداشت اما ميانگين سني مادران و آپگار نوزادان متولد شده در دو گروه تفاوت آماري معني داري داشت، به گونه اي که ميانگين سن مادران با مايع آمنيوتيک آغشته به مکونيوم بيشتر و آپگار نوزادان آنها کمتر از مادران با مايع آمنيوتيک شفاف بود. ميزان ابتلا به متريت پس از زايمان در افراد با مايع آمنيون شفاف كمتر از افراد با مايع آمنيون آغشته به مكونيوم بود (7/2 درصد در مقابل 10 درصد) كه اين اختلاف از نظر آماري نيز معني دار بود (P=0.014).
نتيجه گيري: در اين مطالعه بروز متريت در گروه با مايع آمنيون شفاف به طور معني داري كمتر از گروه با مايع آمنيون آغشته به مكونيوم بود كه نشان دهنده اهميت دفع مكونيوم در بروز عفونت پس از زايمان بوده و مراقبت هاي دقيق براي پيشگيري از بروز آن را مي طلبد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 233 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی