برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير انجام حركات چي كونگ بر ميزان ترشح و pH بزاق و SIgA

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه کردستان، کوچه 21، پلاک 7، واحد 2
 
چکیده: 

زمينه و هدف: چي كونگ از ورزش هاي باستاني چيني است كه شامل مديتيشن، حركات آرام بدني و تنفس مي شود. از طرفي بزاق به عنوان يكي از مايعات ترشحي بدن، علاوه بر آن كه از سدهاي دفاعي بدن به شمار رفته و داراي تركيبات دفاعي موثري مي باشد، براي حفظ سلامت ساختارهاي مختلف داخل دهان و كاهش پوسيدگي ها ضروري است. مطالعه حاضر با هدف ارزيابي تاثير انجام حركات چي كونگ بر ميزان ترشح بزاق، pH بزاق و SIgA آن انجام شد.
روش بررسي: 23 نفر انسان سالم 20- 24 سال در اين مطالعه مداخله اي قبل و بعد شركت كردند. اين افراد با هدف افزايش انرژي شش ها و كليه ها به مدت 6 ماه از ابتداي پاييز 1383 تا انتهاي زمستان 1384 تحت نظر مربي مجرب به انجام حركات چي كونگ به مدت 30 دقيقه در روز پرداختند. بزاق غيرتحريكي افراد در 2 مرحله، يكي قبل از شروع انجام حركات (بهار 1383) و ديگري بعد از انجام حركات (بهار 1384) هر هفته در روزهاي سه شنبه جمع آوري شد. همچنين
pH بزاق هر هفته هم زمان با اندازه گيري مقدار بزاق غيرتحريكي، اندازه گيري شد. مقدار SIgA بزاق نيز براساس اندازه گيري مقدار آن در آخرين مرحله جمع آوري بزاق غيرتحريكي با استفاده از روش Elisa در انتهاي هر دو بهار سنجيده شد.
يافته ها: براساس نتايج مطالعه حاضر، اختلاف معني دار بين مقدار بزاق و مقدار
SIgA بزاق در قبل و بعد از انجام حركات چي كونگ ديده شد (p<0.01)، ولي بين مقدار pH بزاق در قبل و بعد از انجام حركات چي كونگ اختلاف معني دار نبود.
نتيجه گيري: اين نتايج نشان داد كه انجام حركات چي كونگ به مدت 6 ماه موجب افزايش مقدار بزاق غيرتحريكي و مقدار
SIgA بزاق مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 98
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی