برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر كاربرد سمان چسبنده بر ريزنشت حد فاصل دو ماده آمالگام و كامپوزيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، طبقه سوم، گروه آموزشی ترمیمی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: امروزه استفاده از ترميم هاي ترکيبي آمالگام- کامپوزيت در دندان هاي خلفي به منظور کاهش مشکلات ترميم هاي آمالگام يا کامپوزيت به تنهايي توصيه مي شود. نظر به اين كه در ترميم هاي تركيبي ريزنشت بين دو ماده از اهميت بالايي برخوردار است، تحقيق حاضر با هدف ارزيابي اثر يك سمان چسبنده جديد به نام Rely-X ARC بر ميزان ريزنشت فصل مشترك دو ماده مزبور انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي 24 دندان پره مولر سالم ماگزيلا كه به تازگي کشيده شده بودند، انتخاب شدند. پس از انجام تراش هاي مزيالي و ديستالي و متراکم کردن آمالگام تا 2 ميليمتري سرويکالي حفرات، دندان ها به طور تصادفي در 4 گروه 12 تايي به صورت زير قرار داده شدند. در گروه اول بلافاصله كامپوزيت رزين قرار گرفت. در گروه دوم پس از كاربرد سمان
ARC  Rely-X، كامپوزيت رزين قرار داده و كيور شد. در گروه هاي 3 و 4، 24 ساعت پس از متراكم كردن آمالگام به ترتيب بدون كاربرد سمان و با كاربرد آن كامپوزيت رزين قرارداده و كيور شد. پس از انجام عمليات سيکل حرارتي، نمونه ها براي بررسي ميزان ريزنشت با تكنيك نفوذ رنگ (dye penetration) آماده شدند. سپس درجات نفوذ رنگ تعيين و با استفاده از آزمون آماري کروسکال واليس مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفته و P<0.05 به عنوان سطح معني داري در نظر گرفته شد.
يافته ها: فراواني درجات نفوذ رنگ از بيشترين به کمترين به ترتيب در گروه هاي 3، 2، 1 و4 به دست آمد. بررسي نتايج حاصل از رتبه بندي نفوذ رنگ اختلاف معني داري در ميزان ريزنشت بين گروه ها نشان نداد
(P>0.05) .
نتيجه گيري: هيچ كدام از شرايط مورد آزمايش به طور كامل از ريزنشت بين دو ماده آمالگام و كامپوزيت جلوگيري نكردند كه اين مسئله ممكن است به عوامل مختلفي مانند نوع سمان رزيني به كار رفته و عدم توانايي اتصال كافي بين دو ماده آمالگام و كامپوزيت ارتباط داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 64
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی