برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1380 , دوره  - , شماره  10 ; از صفحه 57 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

متدولوژي ايفاي نقش ايمني در كاهش هزينه ها: مطالعه موردي در عمليات تخليه كلر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران
 
چکیده: 

ضمن تعريف حادثه و شرح فلوچارت آن و فهرست كردن هزينه هاي مستقيم و غير مستقيم، سناريوي يك حادثه بسيار ساده و معمولي زمين خوردگان كارگري كه زونكن هاي اداره را در راهرو حمل مي كرد، شرح داده و به ميزان خسارت ناشي از آن به مبلغ 5000 دلار اشاره شد.
مطالعه موردي به مطالعه حادثه ناشي از بروز نقص در شيلنگ تخليه كلر از تانكر به مخزن تحت فشار كه كاري بسيار روتين در صنايع مختلف از جمله صنايع توليد كننده مواد آرايشي و بهداشتي مي باشد، مربوط بود. درخت خطا براي اين نقص رسم گرديد. از روي نرخ نقص وقايع پايه، نرخ نقص مزبور برابر
4.3*10-4 در سال محاسبه گرديد. آنگاه ضمن تجزيه و تحليل اقتصادي پيشنهاد كنترلي كه بتواند ريسك مربوط به اين نقص را كاهش دهد، به صورت نصب سيستمي از نوع قفل ايمني اتوماتيك مطرح شد. اين قفل تا زماني كه محل اتصال شيلنگ به تانكر باز نشود، اجازه جابه جايي تانكر را به راننده نمي دهد. با انجام اين پيشنهاد، در درخت خطا، نرخ نقص شيلنگ تخليه كلر به رقم 3.1*10-4 در سال كاهش يافت. يعني به جاي وقوع هر حادثه در 2325 سال، در هر 3225 سال يك حادثه اتفاق مي افتد. با فرض 500 ميليون ريال به عنوان كل خسارت ناشي از وقوع اين حادثه، ميزان خسارت ساليانه در حالت قبل از انجام پيشنهاد كنترلي برابر 215053 ريال به دست آمد كه بعد از نصب سيستم پيشنهادي، اين مبلغ به 155034 ريال كاهش يافت. يعني رقم معادل 60019 ريال صرفه جويي ساليانه از بابت انجام پيشنهاد كنترلي مورد بحث به دست آمد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 57 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی