برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

چگونگي انتقال و محاسبه دامنه پراكنش سيانور از معدن طلاي موته اصفهان به آب هاي زيرزميني دشت موته

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

چگونگي انتقال و دامنه پراكنش احتمالي سيانور مورد استفاده در غني سازي و استحصال طلا از معادن موته اصفهان از آبان ماه 75 لغايت مرداد ماه 76 به مدت 10 ماه در ابعاد زمين شناسي، هيدروژئولوژي، كيفيت هاي منابع آب منطقه، پساب برگشتي به كارخانه، پسماند جامد در سد باطله، مورد بررسي و شناسايي قرار گرفت. اين مطالعه نشان داد كه آبرفت هاي دشت موته در جبهه هاي جنوبي و شمالي عمدتا دانه درشت و به سمت خروجي جريان آب از دشت، ته نشست ها، دانه ريز با بافت يكنواخت رخنمون دارد. سازندهاي زمين شناسي عمدتا در ناحيه غرب و شمال غرب ايزوتروپيك با ويژگي فيزيكي و هدايت هيدروليكي يكسان بوده كه از ثابت بودن سرعت جريان و مشخصات انتشار، حكايت دارد. نقشه تراز آب هاي زيرزميني مويد جهت جريان آب هاي زيرزميني در منطقه موته از جنوب و جنوب شرقي به طرف غرب، شمال غرب و شمال شرقي مي باشد. ميانگين غلظت سيانور در پساب برگشتي به كارخانه و پسماند جامد به ترتيب 270 ميلي گرم در ليتر و 6.4 ميلي گرم در كيلوگرم تعيين گرديد. كيفيت آب در منطقه شمال شرق، جنوب، جنوب شرق در دسته سد يك كلره قرار داشته و با گرايش به سمت شمال غرب، غرب و جنوب غربي منطقه در رديف آب هاي كلسيك بي كربناته تغيير مي يابد.
انجام آزمون سيانور در چهار فصل، هر فصل 47 نمونه از كليه منابع آب موجود در منطقه با عدم وجود سيانور در حد قابل اندازه گيري رو به رو گرديد.
عوامل موثر در پراكنش يك ماده شيميايي محلول در آب مشتمل بر: سرعت حركت افقي آب، ضرايب هيدروديناميكي و نفوذ مولكولي و فاكتور تاخير حركت آلاينده در آبخوان مورد بررسي قرار گرفت و حداكثر، حداقل و ميانگين سرعت آب به ترتيب
46.2, 1.4, 153.2 متر بر سال به دست آمد. با توجه به سازنده آبخوان و استخراج ضرايب پخش ديناميكي در دو جهت افق و عمود بر آن از جدول آندرسون و در نظر گرفتن سرعت محاسبه شده در اين مطالعه، حداكثر و حداقل ضرايب هيدروديناميكي در جهت طولي به ترتيب 1.46 و 1.32´10-2 و در جهت عمود بر افق 0.292 و 2.64´10-3 سانتيمتر مربع بر ثانيه به دست آمد. عدد پكلت براي حداكثر و حداقل سرعت به ترتيب 6.38´10-7 و 5.77´10-9 محاسبه گرديد كه چون از عدد يك كوچكتر است بر موثر بودن نفوذ مولكولي در پراكنش كلي سيانور تاييد دارد. ضريب كلي پراكنش سيانور در آبخوان دشت موته محاسبه و عدد 1.75 سانتيمتر مربع بر ثانيه به دست آمد. با فرض بر اينكه 0.5 درصد سازند آبخوان از مواد آلي تشكيل شده باشد و با بهره گيري از رابطه نسبت سرعت هاي آب زيرزميني و آلاينده، فاكتور تاخير در حركت سيانور محاسبه و حداكثر، حداقل و ميانگين به ترتيب 158.5 و 1.12 و 70.2 تعيين گرديد كه به تبع آن سرعت سيانور به ترتيب 0.0086, 134.99 و 33.78 متر بر سال حاصل شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 182
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی