برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1380 , دوره  8 , شماره  4 ; از صفحه 1 تا صفحه 23 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه توليد علوفه يونجه هاي يكساله در شرايط ديم اروميه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تعداد 5 گونه يونجه يكساله به اسامي Medicago minima، M. polymorpha, M. radiata, M. rigidula, M. turbinata در شرايط ديم ايستگاه تحقيقات حيدرلو در اروميه به منظور تعيين توليد علوفه خشك و بذر به مدت سه سال مورد بررسي قرار گرفتند. آزمايش در قالب طرح كرتهاي خرد شده با چهار تكرار انجام گرفت. كرتهاي اصلي را فصول سال و كرتهاي فرعي را گونه ها تشكيل مي دادند. نتايج نشان دادند كه دو گونه M. radiata و M. rigidula نسبت به ساير گونه ها هم در كشت بهاره و هم در كشت پاييزه موفقتر بودند. توليد علوفه و بذر در سالهاي مختلف متفاوت بود و در فصول كشت نيز نوسان داشت. به طور متوسط ميانگين توليد علوفه و بذر در بهار بيشتر از پاييز بود.
 ميانگين توليد علوفه خشك گونه
M. radiata در كشت بهاره و پاييزه به ترتيب 684.5 و 528 كيلوگرم در هكتار بود كه تفاوت آنها از نظر آماري معني دار شد. اين ارقام براي گونه M. rigdula به ترتيب برابر 495 و 456.5 كيلوگرم در هكتار گرديد كه تفاوت آماري بين آنها مشاهده نشد. ميانگين توليد بذر با غلاف براي گونه M. radiata در كشت بهاره و پاييزه به ترتيب 1321.5 و 1210 كيلوگرم در هكتار و براي گونه M. rigdula به ترتيب برابر 937 و 833 كيلوگرم در هكتار گرديد.
در مجموع با توجه به نتايج سه ساله آزمايش، گونه هاي
M. radiata و M. rigidula به ترتيب هم از نظر توليد علوفه و هم از نظر توليد بذر از ساير گونه هاي مورد بررسي برتر بودند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اکبرزاده، م.، و اودیشو، س. (1380). مقایسه تولید علوفه یونجه های یکساله در شرایط دیم ارومیه. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, 8(4), 1-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64210Vancouver : کپی

اکبرزاده مرتضی، اودیشو سگون. مقایسه تولید علوفه یونجه های یکساله در شرایط دیم ارومیه. تحقیقات مرتع و بیابان ایران. 1380 [cited 2021August02];8(4):1-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64210IEEE : کپی

اکبرزاده، م.، اودیشو، س.، 1380. مقایسه تولید علوفه یونجه های یکساله در شرایط دیم ارومیه. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, [online] 8(4), pp.1-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64210. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 282 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی