برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  11 , شماره  3 ; از صفحه 255 تا صفحه 274 .
 
عنوان مقاله: 

شناسايي كانونهاي بحراني فرسايش بادي در استان تهران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، استان تهران
 
چکیده: 

بررسيهاي موردي در خصوص ميزان جابه جايي ذرات خاك توسط باد در مناطق دشتي ايران مركزي نشان مي دهد كه فرسايش خاك در اين گونه اراضي بيشتر از فرسايش آبي در مناطق كوهستاني چنين مناطقي مي باشد. دفتر تثبيت شن و بيابانزدايي متولي مبارزه با فرسايش بادي و كاهش اثرات بيابانزايي در كشور است. بر اساس پيشنهاد استانهاي بياباني طرحهايي به تصويب رسيده و اجرا مي شود، ولي واقعيت اين است كه با امكانات محدود كشور از نظر اعتباري نمي توان با فرسايش بادي مبارزه كرد و جلوي حركت ماسه هاي روان را گرفت و شايد در مكانهايي كه حركت ماسه هاي روان خسارتي وارد نمي كنند كنترل آنها ضرورت نداشته باشد.
مطالعات انجام شده در مناطق بياباني ايران نشان مي دهد كه بهترين مرحله مبارزه با فرسايش بادي در مرحله برداشت است. مبارزه با فرسايش بادي در مرحله برداشت علاوه بر صرف هزينه كمتر با موفقيت بيشتري نسبت به دو منطقه ديگر همراه خواهد بود، هر چند كه در برخي از مناطق به دليل خسارتهاي ناشي از منطقه رسوبگذاري به ناچار بايد در منطقه رسوبگذاري نيز عمليات اجرايي صورت پذيرد. بنابراين در طرحي ملي دفتر تثبيت شن و بيانزدايي اقدام به شناسايي كانونهاي بحراني فرسايش بادي و برآورد خسارتهاي ناشي از آن و همچنين اولويت بندي كانونهاي بحراني نمود كه در مقاله حاضر به وضعيت استان تهران در زمينه مذكور پرداخته شده است.
براي انجام طرح شناسايي كانونهاي بحراني فرسايش بادي در استان تهران از روش منشا يابي تپه هاي ماسه اي در ايران (اختصاصي - احمدي) استفاده شده است. در اين روش، عوامل موثر در شناسايي نقاط برداشت در نظر گرفته شده و با روندي منظم و گام به گام مناطق برداشت، حمل و رسوبگذاري تپه هاي ماسه اي تعيين شدند. در جهت يابي مناطق برداشت با بهره گيري از اطلاعات منطقه اي و تكميل پرسشنامه هاي محلي، بررسي مورفولوژيكي نهشته هاي بادي و مطالعه رژيم بادهاي فرساينده و موثر در فرسايش بادي جهت حركت ماسه هاي روان شناسايي مي شود.
طرح بررسيهاي بعمل آمده مشخص شد كه از مجموع 12 شهرستان استان تهران با مساحت 1890900 هكتار فقط
10172.5 هكتار به عنوان كانونهاي بحراني هستند كه اين كانونها در ماهدشت در شهرستان كرج و نجم آباد شهرستان ساوجبلاغ و ابردژ شهرستان ورامين واقع شده اند و با توجه به شدت و منابع تحت خسارت مشخص شد كه ماهدشت كرج در اولويت اول و ابردژ و نجم آباد ساوجبلاغ در اولويت دوم قرار دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گل بابایی، ح.، و خلیل پور، ا.، و طهماسبی بیرگانی، ع. (1383). شناسایی کانونهای بحرانی فرسایش بادی در استان تهران. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, 11(3), 255-274. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64163Vancouver : کپی

گل بابایی حسین، خلیل پور ابوالفضل، طهماسبی بیرگانی علی محمد. شناسایی کانونهای بحرانی فرسایش بادی در استان تهران. تحقیقات مرتع و بیابان ایران. 1383 [cited 2021September25];11(3):255-274. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64163IEEE : کپی

گل بابایی، ح.، خلیل پور، ا.، طهماسبی بیرگانی، ع.، 1383. شناسایی کانونهای بحرانی فرسایش بادی در استان تهران. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, [online] 11(3), pp.255-274. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64163. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 310 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی