برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1380 , دوره  8 , شماره  3 ; از صفحه 93 تا صفحه 144 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين شيوه مناسب كاشت نهال تاغ به منظور كاهش ميزان آب مصرفي در مراحل اوليه كاشت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

تاغ (Haloxylon spp.) يكي از مهمترين گياهاني است كه از ساليان پيش تاكنون جهت بيابان زدايي و تثبيت شنهاي روان در مناطق بياباني كشور مورد استفاده قرار مي گيرد. جهت استقرار اين گياه معمولا لازم است تا در سالهاي اول نسبت به آبياري و انجام مراقبتهاي ديگر اقدام شود. در مناطق مختلف مقدار آب مورد استفاده، تعداد دفعات آبياري و ديگر مراقبتها به شرايط اقليمي و همچنين خاك كاملا وابسته بوده و ضرورت دارد تحقيقاتي صورت گيرد. بر اين اساس به منظور كاهش ميزان آب مورد استفاده با بكارگيري مواد پوشاننده خاك، آزمايشي در منطقه دشت يزد - اردكان در طول سالهاي 1373 تا 1377 به مورد اجرا گذاشته شد. در اين آزمايش تاثير عواملي از قبيل مقدار آب در چهار سطح 25، 50، 100، 150 ليتر، دور آبياري در سه سطح دوبار، سه بار و چهار بار در طول دو سال و در نهايت مواد پوشاننده خاك در سه سطح شاهد، ورقه نازك پلاستيك و ماسه در قالب طرح آزمايشي اسپليت، اسپليت پلات و با طرح پايه بلوكهاي كامل تصادفي بر روي عواملي چون ميزان استقرار و سطح تاج پوشش نهالها مورد ارزيابي قرار گرفت.
نتايج حاصل از اين پژوهش نشان دادند كه اگرچه در سال اول پس از كاشت مقدار متفاوت آب و همچنين مواد پوشاننده خاك تاثير قابل توجهي بر ميزان استقرار و رشد نهالها نداشته است، ليكن در سال سوم پس از كاشت تفاوت مواد مختلف پوشاننده خاك و سطح مختلف مقدار آب بر ميزان استقرار و رشد نهالها در سطح آماري 1% (a=0.01) معني دار شد. تاثير تعداد دفعات آبياري بر ميزان استقرار در سطح آماري (a=0.01)1% و بر سطح تاج پوشش در سطح آماري (a=0.05) 5% معني دار مي باشد. تاثير بكارگيري پوشش پلاستيكي بر ميزان استقرار و سطح تاج پوشش به خوبي روشن بوده و بيانگر اين موضوع است كه پوشش پلاستيكي مي تواند در احيا دشتهاي رسي (اراضي دقي)، به وسيله كاشت گياهاني چون تاغ، موثر واقع شود. استفاده از پوشش پلاستيكي ضمن افزايش ميزان استقرار نهال تاغ، افزايش سطح تاج پوشش را نيز از طريق جلوگيري از تبخير و همچنين افزايش رطوبت خاك، بر اثر ميعان سطحي بخار آب زمين، سبب مي شود. آبياري با مقدار صد ليتر آب و چهار بار در طول دو سال همراه با پوشش پلاستيكي توانسته است نسبت به شاهد ميزان استقرار را از 29.17 درصد به 91.67 درصد افزايش دهد.
سطح تاج پوشش نهالهاي استقرار يافته در تيمار آبياري با 150 ليتر آب و چهار با در طول دو سال توام با پوشش پلاستيكي از 962.6 سانتيمتر مربع به 1732 سانتيمتر مربع افزايش يافته است. استفاده از پوشش ماسه اي نتوانسته است اثر قابل توجهي بر ميزان استقرار و همچنين سطح تاج پوشش نهالها بر جاي گذارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

راد، م.، و دشتکیان، ک. (1380). تعیین شیوه مناسب کاشت نهال تاغ به منظور کاهش میزان آب مصرفی در مراحل اولیه کاشت. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, 8(3), 93-144. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64123Vancouver : کپی

راد محمدهادی، دشتکیان کاظم. تعیین شیوه مناسب کاشت نهال تاغ به منظور کاهش میزان آب مصرفی در مراحل اولیه کاشت. تحقیقات مرتع و بیابان ایران. 1380 [cited 2021July27];8(3):93-144. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64123IEEE : کپی

راد، م.، دشتکیان، ک.، 1380. تعیین شیوه مناسب کاشت نهال تاغ به منظور کاهش میزان آب مصرفی در مراحل اولیه کاشت. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, [online] 8(3), pp.93-144. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64123. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 239 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی