برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  11 , شماره  2 ; از صفحه 191 تا صفحه 212 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي برخي از خصوصيات بوم شناسي سه گونه اسكمبيل در حوضه هاي جازموريان، چاهان و تهلاب در استان سيستان و بلوچستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع
 
چکیده: 

بوم شناسي سه گونه از جنس اسكمبيل با هدف شناسايي گونه هاي داراي قابليت بيشتر جهت استفاده در طرحهاي احياي پوشش گياهي مناطق بياباني استان سيستان و بلوچستان انجام شده است.
بررسيها در وسعتي معادل 6 ميليون هكتار در حوضه هاي شرق جازموريان واقع در محدوده شهرستان ايرانشهر، تهلاب واقع در شهرستان ميرجاوه و چاهان واقع در محدوده شهرستان نيكشهر از توابع استان سيستان و بلوچستان انجام شده است.
در اين تحقيق عوامل آب و هوايي، خاك، تركيب گونه هاي همراه، مراحل فنولوژيكي و تراكم گونه هاي جنس اسكمبيل در قلمرو انتشار گونه هاي اين جنس مورد بررسي قرار گرفته است. در بررسيهاي آب و هوايي، بارندگي، دما و دوره خشكي مورد بررسي قرار گرفته است. در بررسي خاك بر مبناي تغييرات در تيپهاي گياهي و همچنين تغييرات واحدهاي اراضي محلهاي پروفيل مشخص و از خصوصيات فيزيكي خاك (بافت و درصد رس، سيلت و لوم) و از خصوصيات شيميايي خاك pH و EC در آزمايشگاه تعيين شده است.
به منظور بررسي مراحل مختلف فعاليتهاي حياتي گياه تا قبل از مرحله تشكيل بذر هر هفته، تا مرحله ريزش بذر هر دو هفته و بعد از ريزش بذر تا مرحله رشد مجدد به فاصله زماني سه هفته از طريق بازديدهاي صحرايي مراحل فنولوژيكي گياه مشخص گرديده است. تراكم پوشش گياهي با استفاده از روش فاصله اي تعيين شده است.
نتايج بررسيها نشان داده است كه گونه هاي مختلف جنس اسكمبيل در استان سيستان و بلوچستان شامل گونه هاي Calligomum bungei, Calligonum polygonoides و Calligonum comosum مي باشند. حداقل pH خاك به گونه Calligonum polygnodies در منطقه تهلاب (برابر با 7.2) و حداكثر آن نيز به گونه Calligonum polygonoides در منطقه چاهان (برابر با 9.4) مربوط مي باشد. حداقل EC خاك به گونه Calligonum comosum با 0.24 دسي زيمنس و حداكثر نيز به همين گونه با 0.87 دسي زيمنس در منطقه شرق جازموريان مربوط بوده است. بافت خاك در كليه مناطق شني تا شني لومي مي باشد.
فعاليتهاي حياتي گياه از نيمه دوم ديماه شروع شده و تا نيمه خرداد پايان مي يابد. از نيمه خرداد تا شهريور دوره ركود رشد همراه با ريزش برگ سه گونه ياد شده مي باشد. در فصل پاييز با كاهش شدت گرماي هوا، رشد مجدد در گونه هاي يادشده مشاهده شده است.
از ميان گونه هاي ياد شده گونه Calligonum comosum دامنه وسيعتري از تغييرات محيطي را تحمل مي نمايد و به خصوص در تپه هاي شني مناطق كم باران گونه اصلي بوده است. از اين رو اين گونه با دليل قابليت تحمل بيشتر نسبت به شرايط محيطي براي احياي اراضي بياباني اين منطقه و مناطق مشابه قابل توصيه مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فیاض، م. (1383). بررسی برخی از خصوصیات بوم شناسی سه گونه اسکمبیل در حوضه های جازموریان, چاهان و تهلاب در استان سیستان و بلوچستان. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, 11(2), 191-212. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64106Vancouver : کپی

فیاض محمد. بررسی برخی از خصوصیات بوم شناسی سه گونه اسکمبیل در حوضه های جازموریان, چاهان و تهلاب در استان سیستان و بلوچستان. تحقیقات مرتع و بیابان ایران. 1383 [cited 2021September27];11(2):191-212. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64106IEEE : کپی

فیاض، م.، 1383. بررسی برخی از خصوصیات بوم شناسی سه گونه اسکمبیل در حوضه های جازموریان, چاهان و تهلاب در استان سیستان و بلوچستان. تحقیقات مرتع و بیابان ایران, [online] 11(2), pp.191-212. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64106. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 193 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی