برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  20 , شماره  1 ; از صفحه 1 تا صفحه 17 .
 
عنوان مقاله: 

شناسايي و بررسي اكولوژيكي دو جنس از گياهان معطر Thymus, Ziziphora در استان كردستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات منابع طبیعی و امور دام استان کردستان
 
چکیده: 

استفاده از گياهان اسانس دار در ايران از سابقه اي بسيار طولاني برخوردار است و با توجه به اهميت اين گياهان ضرورت دارد تا مطالعات جامعي در مورد آنها انجام شود. در استان كردستان گونه هاي متنوعي از گياهان اسانس دار مي رويند. در اين مطالعه دو جنس از گياهان معطر شامل Thymus و Ziziphora به منظور شناسايي گونه ها، زيرگونه ها و بررسي ويژگيهاي اكولوژيكي رويشگاههاي آنها مورد بررسي قرار گرفتند.
بدين منظور ابتدا با مراجعه به منابع علمي شامل بانكهاي اطلاعاتي، كتابها و هرباريوم، اطلاعات مورد نياز در مورد گياهان اسانس دار به ويژه جنسهاي مورد نظر بدست آمد. پراكنش آنها در نقاط مختلف استان، شامل محل پراكنش، ارتفاع محل رويش از سطح دريا، درصد و جهت شيب، جنس خاك، گونه هاي همراه و فنولوژي گياه ثبت شد.
نتايج بدست آمده نشان داد كه گونه هاي جنس
Thymus شاملkotschyanus, fallax, eniocalyx transcaucasicus, pubescens با دو زيرگونه به نامهاي daenensis و lancifolia در مناطق مختلف استان در 1560 تا 2200 متر ارتفاع از سطح دريا و به نحو عمده در شيبهاي شمال و شمالغربي رويش دارند. گونه چند ساله clinopodioides متعلق به جنس Ziziphora در دامنه ارتفاعي 1450 تا 2000 متر از سطح دريا در نقاط مختلف استان و اغلب همراه گونه هاي Thymus ديده مي شود. گونه هاي يكساله اين جنس در مناطق مختلف استان در كنار جاده ها و داخل مزارع رويش دارند.
به طور كلي گياهان فوق جزو پوشش طبيعي مراتع هستند و به لحاظ تاج پوشش گسترده و وسيعي كه دارند علاوه بر نقش دارويي و معطر بودن در حفاظت خاك نيز از اهميت خاصي برخوردار مي باشند. بنابراين ضروري است تا در حفظ و نگهداري آنها كوشش لازم بعمل آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 213
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی