برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير انجماد شيشه اي تك فاكتوري در چند مرحله با به كارگيري غلظت هاي مختلف اتيلن گليكول بر مورفولوژي بافت تخمدان موش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه جلال آل احمد، دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت نوع ضد يخ و مراحل آب گيري در روش انجماد شيشه اي هدف از اين تحقيق بررسي انجماد شيشه اي تك فاكتوري با استفاده از غلظت هاي مختلف اتيلن گليكول در مراحل مختلف آب گيري در خصوص بافت تخمدان موش بود.
مواد و روش ها: به منظور مطالعه كيفي بافت تخمدان پس از انجماد شيشه اي، 35 موش ماده بالغ نژاد
NMRI با سن 10-6 هفته انتخاب شدند و پس از خارج ساختن بافت تخمدان آنها به شكل تصادفي در سه گروه كنترل، آزمون سميت و انجماد شيشه اي قرار گرفتند. در گروه هاي انجمادي پس از آب گيري يكسان نمونه ها در غلظت هاي 2 و 4 مول (هر مرحله به مدت يك دقيقه) با توجه به غلظت نهايي 6 و يا 8 مول زمان هاي متفاوت آب گيري 4، 6 و 8 دقيقه براي هر كدام از غلظت ها در نظر گرفته شد و سپس در ازت مايع غوطه ور و به مدت يك هفته نگهداري شدند. بعد از گرم كردن نمونه ها، در ساكاروز 1 مول شستشو و به تعادل رسيدند. همچنين آزمون سميت در خصوص تمام غلظت ها انجام شد. بافت هاي تخمدان تازه، منجمد شده و آزمون سميت در محلول فرمالدهيد 10 درصد تثبيت شده و پس از قالب گيري در پارافين و برش گيري هاي پي درپي با هماتوكسيلين و ائوزين رنگ آميزي و سپس مطالعه كيفي شدند.
نتايج: بافت تخمدان در گروه هاي انجمادي با غلظت هاي متفاوت اتيلن گليكول و نيز زمان هاي مختلف آب گيري مورفولوژي طبيعي و مشابه داشتند. ساختار فوليكول هاي پره انترال و انترال به خوبي حفظ شده بود به ويژه فوليكول هاي بدوي و پره انترال با اندازه كوچك در نواحي قشري تخمدان كاملا طبيعي بودند.
نتيجه گيري: نتايج حاصل از اين تحقيق نشان داد كه اولا غلظت هاي بالاي اتيلن گليكول براي تخمدان سمي نبوده، دوما زمان آب گيري 4 تا 8 دقيقه باعث پيدايش برهم ريختگي بافت تخمدان طي مراحل انجماد و ذوب نشده است. گرچه اثرات دقيق اين ضديخ نياز به مطالعات بيشتري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی