برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي وضعيت تجويز پيشگيرانه آنتي بيوتيک در اعمال جراحي بيمارستان هاي تابع دانشگاه علوم پزشکي شيراز ـ 1383

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کاشان، کیلومتر 5 بلوار قطب راوندی، دانشکده پزشکی، گروه پزشکی اجتماعی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: استفاده غيراصولي از آنتي بيوتيک در اعمال جراحي موجب عواقب خطرناکي مانند مقاوم شدن ميکروارگانيسم ها به آنتي بيوتيک هاي موجود و افزايش غيرضروري هزينه ها براي بيمار و بيمارستان مي شود. با توجه به اين مساله به منظور تعيين سطح هم خواني تجويز پيشگيرانه آنتي بيوتيک ها با دستورالعمل کشوري ايران در اعمال جراحي بيمارستان هاي آموزشي دانشگاهي شيراز در سال 1383 پژوهش حاضر انجام گرديد.
مواد و روش ها: يک نمونه تصادفي شامل 760 بيمار از بخش هاي مختلف جراحي (گوارش و عمومي، ارولوژي، ارتوپدي، گوش و حلق و بيني، جراحي اعصاب، جراحي قلب و جراحي زنان و زايمان) از شش بيمارستان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي شيراز انتخاب شدند. در مورد شاخصه هايي مانند تجويز آنتي بيوتيک يا عدم آن، انتخاب نوع آنتي بيوتيک، زمان شروع، طول مدت ادامه تجويز و راه تجويز اگر دقيقا مانند دستورالعمل رفتار شده بود، همخوان در نظر گرفته شدند. در پايان هم خواني کلي با تعريف وجود هم خواني در تمام موارد پيش گفت محاسبه گرديد و نتايج با استفاده از آمار توصيفي و شاخص هاي مركزي و پراكندگي ارايه شد.
نتايج: ميانگين سن بيماران
37.9 سال (انحراف معيار 21.5) و 55% آنها مرد بودند. طبق دستورالعمل کشوري 623 نفر از بيماران (82%) بر اساس نوع عمل جراحي انجام شده برايشان، بايد آنتي بيوتيک پيشگيرانه دريافت مي کردند و در مورد بقيه نيازي به اين کار نبود. اقدام به تجويز آنتي بيوتيک پيشگيرانه يا عدم آن در %82.1 موارد با دستورالعمل هم خواني داشت. %2.9 هم خواني در انتخاب نوع آنتي بيوتيک، 55% در مورد زمان شروع تجويز و %30.7 در مورد راه تجويز آنتي بيوتيک هم خواني مشاهده شد. اما هم خواني در طول مدت ادامه آنتي بيوتيک و نيز هم خواني کلي در هيچ کدام از بيماران وجود نداشت.
نتيجه گيري: آنتي بيوتيک ها در اعمال جراحي در بيمارستان هاي آموزشي شيراز به صورت بيش از حد و غير ضروري مورد استفاده قرار مي گيرند و اقدامات مداخله اي به منظور بهبود وضعيت تجويز آنها ضروري مي باشد تا هم به شکل موثرتري از عفونت محل جراحي و عواقب آن جلوگيري شود و هم از عوارض خطرناک تر ناشي از مصرف نادرست آنتي بيوتيک ها کاسته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عسکریان، م.، و مروجی، س. (1386). بررسی وضعیت تجویز پیشگیرانه آنتی بیوتیک در اعمال جراحی بیمارستان های تابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز 1383. فیض, 11(2 (پی در پی 42)), 60-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64041Vancouver : کپی

عسکریان مهرداد، مروجی سیدعلیرضا. بررسی وضعیت تجویز پیشگیرانه آنتی بیوتیک در اعمال جراحی بیمارستان های تابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز 1383. فیض. 1386 [cited 2021September24];11(2 (پی در پی 42)):60-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64041IEEE : کپی

عسکریان، م.، مروجی، س.، 1386. بررسی وضعیت تجویز پیشگیرانه آنتی بیوتیک در اعمال جراحی بیمارستان های تابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز 1383. فیض, [online] 11(2 (پی در پی 42)), pp.60-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=64041. 

 
بازدید یکساله 89 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی