برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

گزارش کوتاه: كارآزمايي باليني تنظيم قند خون بيماران ديابتي نوع 1 با استفاده از پمپ انسولين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، طبقه پنجم، کدپستی 14114
 
چکیده: 

مقدمه: درمطالعات گوناگون استفاده از پمپ (انفوزيون مداوم زير جلدي انسولين) نتايج قابل ملاحظه اي در حفظ و کنترل قند خون افراد ديابتي نوع 1 داشته است. با توجه به محدوديت هايي نظيرمسايل تکنيکي و نياز به آموزش، مطالعه حاضر به روش كارآزمايي باليني و بدون گروه مقايسه براي بررسي تاثير استفاده از پمپ در تنظيم قند خون بيماران ديابتي نوع 1 انجام شد. اين مطالعه احتمالا اولين گزارش رسمي استفاده از پمپ و مقايسه با قبل از آن در کنترل قند خون در ايران مي باشد.
روش ها: 9 بيمار ديابتي نوع يک (بدون عوارض ديابت) به مدت 6 ماه تحت درمان با استفاده از پمپ قرار گرفتند. بررسي اثربخشي اين روش درماني در کنترل بيماري با مقايسه سطح هموگلوبين گليکوزيله
(HbA1C) قبل و پس از درمان با پمپ و جهت بررسي عوارض احتمالي آن از ميزان بروز هيپوگليسمي استفاده شد.
يافته ها: 7 مرد و 2 زن، در محدوده سني 39-15 سال و با سابقه
0.1-15 سال ابتلا به ديابت مورد مطالعه قرارگرفتند. ميانگين HbA1C بيماران از %8.6 در ابتداي مطالعه به %7.1 پس از 6 ماه استفاده از پمپ رسيد که اين اختلاف از نظر آماري قابل ملاحظه بود (P=0.03). متوسط نياز به انسولين از 66 واحد روزانه در آغاز مطالعه به 56 واحد روزانه در انتهاي مطالعه و با اختلاف آماري قابل ملاحظه (P=0.03) کاهش يافت. تغييرات قابل ملاحظه قند خون ناشتا، هيپوگليسمي باليني و تغييرات بارز وزن مشاهده نشد.
نتيجه گيري: استفاده از پمپ در درمان بيماران ديابتي نوع 1 در ايران، احتمالا روشي موثر و بي عارضه در کنترل قند خون بيماران مي باشد. البته ما در رابطه با عوارض اين روش نمي توانيم به طور قطع قضاوت نماييم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی