برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1381 , دوره  - , شماره  12 ; از صفحه 19 تا صفحه 31 .
 
عنوان مقاله: 

تاثيرات صنايع نكا چوب بر تخريب جنگل هاي شمال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

شركت نكاچوب در سال 1350 با هدف بهره برداري علمي و مكانيزه از جنگل هاي نكا به شرط احياي جنگل هاي مخروبه و انجام عمليات پرورشي و حفظ تجديد حياط طبيعي تاسيس شد. ساختار اصلي شركت، از دو بخش صنعت و جنگل تشكيل شده است.
در اين تحقيق با استفاده از روش هاي آماري، مشاهده اي، جنگل شناسي و روش سيستم ها، اثرات بهره برداري شركت در تخريب جنگل هاي نكا مورد بررسي قرار گرفته است.
نتايج حاصله بيانگر آن است كه شيوه بهره برداري پناهي از جنگل هاي تحت پوشش شركت، شيوه مناسب با وضعيت اين جنگل ها نيست. همچنين برداشت از سطح جنگل ها بيشتر از نياز بخش صنعت صورت مي گيرد و چوب هاي اضافي به صورت آزاد فروخته شده و درآمد آن، صرف جبران ضررهاي بخش صنعت مي گردد.
كاستي هاي موجود در مديريت، اجراي ناقص عمليات پرورشي و كمبود شبكه راه هاي ارتباطي در عرصه جنگل را از عوامل مهم تخريب مي توان به حساب آورد.
قرار دادن اصل حفاظت به عنوان اولويت اول در مديريت، تجديد نظر اساسي در واگذاري طرح هاي جنگلداري به بخش خصوصي، انتخاب شيوه بهره برداري مناسب، استفاده از پتانسيل هاي موجود در شمال، كاشت درختان سريع الرشد صنوبر و واردات چوب از خارج، فاكتورهاي مهمي هستند كه مي توانند حيات چنين جنگل هايي را تضمين نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 284 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی