برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي حساسيت و ويژگي آزمون فرونشاني دگزامتازون در تشخيص افسردگي اساسي در كودكان و نوجوانان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: تشخيص اختلال افسردگي اساسي در كودكان و نوجوانان به علت تابلوهاي متنوع بيماري و فقدان رشد كلامي لازم در بيان علايم، دشوار است و عدم تشخيص به موقع و تاخير در شروع درمان، پيامدهاي منفي بر عملكرد تحصيلي و اجتماعي آنها دارد. بر طبق برخي مطالعات، يكي از شاخصهاي بيولوژيكي تشخيصي، آزمون فرونشاني دگزامتازون غيرطبيعي در كودكان و نوجوانان افسرده مي‌باشد. با توجه به متناقض بودن نتايج مطالعات در ساير كشورها و خلا موجود اين تحقيق در كشور ما، جهت بررسي حساسيت، ويژگي و كارآيي آزمون فرونشاني دگزامتازون در تشخيص افسردگي اساسي در كودكان و نوجوانان، اين مطالعه طراحي گرديد.
روشها: اين بررسي بر روي 22 نفر از مراجعين 6 تا
16 سال مبتلا به افسردگي و 88 نفر گروه كنترل در سال 1380 و در كلينيك روانپزشكي كودكان اصفهان انجام شد. ابزار تشخيص، شامل مصاحبه باليني و معيارهاي تشخيصي بيماريهاي رواني آمريكا بود. پس از انجام آزمون مذكور در دو گروه، نتايج كسب شده مورد تحليل قرار گرفت.
نتايج: بر اساس نتايج بدست آمده و با استفاده از فرمولهاي
لازم، حساسيت، ويژگي و كارآيي فرونشاني دگزامتازون در تشخيص افسردگي كودكان و نوجوانان به ترتيب 22.7 درصد، 86.3 درصد و 73.6 درصد محاسبه شد.
بحث: بر اساس نتايج
اين تحقيق، آزمون فرونشاني دگزامتازون ارزش تشخيصي قابل قبولي در افسردگي اساسي ندارد و تست مناسبي جهت غربالگري نمي‌باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

آرمان، س.، و سعدآبادی، ع. (1382). بررسی حساسیت و ویژگی آزمون فرونشانی دگزامتازون در تشخیص افسردگی اساسی در کودکان و نوجوانان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 21(70-69), 18-20. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=639Vancouver : کپی

آرمان سرور، سعدآبادی عبدالرضا. بررسی حساسیت و ویژگی آزمون فرونشانی دگزامتازون در تشخیص افسردگی اساسی در کودکان و نوجوانان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان. 1382 [cited 2021June22];21(70-69):18-20. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=639IEEE : کپی

آرمان، س.، سعدآبادی، ع.، 1382. بررسی حساسیت و ویژگی آزمون فرونشانی دگزامتازون در تشخیص افسردگی اساسی در کودکان و نوجوانان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, [online] 21(70-69), pp.18-20. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=639. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 344 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی