برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

وضعيت آلودگي به ويروس ايدز، هپاتيت B و C در كاركنان آزمايشگاه هاي مراكز آموزشي درماني شهر كرمانشاه (1381)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمانشاه، ساختمان شماره 2، دانشگاه علوم پزشکی معاونت امور درمان، اداره امور آزمایشگاه‌ها
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيماري هاي منتقل شونده از طريق خون و ترشحات بيماران براي كاركنان آزمايشگاه ها كه در تمام مراحل كاري در معرض انواع عوامل بيماري زا هستند، همواره يك خطر شغلي محسوب مي شود و ميزان واقعي شيوع آن دقيقا مشخص نيست. هدف اين مطالعه بررسي سرواپيدميولوژيك آلودگي به  HIV، HBV و HCV  در كاركنان آزمايشگاه هاي مراكز آموزشي درماني دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت توصيفي - مقطعي در سه ماهه  اول سال 1381 در بين 110 نفر از كاركنان آزمايشگاه هاي اين دانشگاه انجام شد .همزمان با نمونه گيري پرسشنامه اي در خصوص سابقه بلع خون يا سرم، تماس با سر سوزن يا اجسام مشابه، بيمار شدن به دليل آلودگي محيط كار و سابقه انجام واكسيناسيون براي هر نفر تكميل شد و در نهايت آزمايش  HbsAg، HCV-Ab و HIV-Ab روي هر نمونه با روش ELISA انجام شد.
يافته ها: 3.3 درصد از كاركنان اين آزمايشگاه ها HbsAg مثبت بودند. هيچ موردي از مثبت شدن HCV-Ab ديده نشد و در خصوص HIV-Ab نيز يك نمونه با روش ELISA مثبت بود كه آزمايش تاييد آن با روش وسترن بلات منفي گزارش شد. 57.2% از جمعيت مورد مطالعه سابقه ورود خون يا سرم را به دهان داشتند و 66.4% نيز سابقه تماس با سر سوزن را مثبت ذكر كردند. 23.5% نيز سابقه ابتلا به بيماري هاي عفوني از جمله تيفوئيد، تب مالت، شيگلوز و سل را در طول دوران كاري در آزمايشگاه ذكر كردند.
بحث: يافته هاي اين
مطالعه با درصد موارد مثبت HbsAg در جامعه عادي ايران تطابق دارد (3.3 درصد در مقابل 3.5درصد) كه مي تواند بيانگر نتايج مثبت واكسيناسيون كاركنان آزمايشگاه ها عليه هپاتيت B باشد. همچنين مشخص شد كه خطر ابتلا به عفونت هاي اكتسابي در آزمايشگاه با افزايش سابقه كار افزايش مي يابد كه ممكن است ناشي از تماس مداوم با مواد بالقوه خطرناك باشد؛ لذا دستورالعمل هاي ايمني در آزمايشگاه و رعايت آن ها از سوي كاركنان از جمله استفاده از دستكش و ماسك در حين كار، عدم استفاده از پي پت و ... مي بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 353
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی