برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  6 , شماره  4-3 (مسلسل 11) ; از صفحه 151 تا صفحه 162 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان همسازي شاخص تکاملي مهره هاي گردن در راديوگرافي سفالومتري با پرتونگاري دست و مچ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، خیابان قصردشت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گروه آموزشی ارتودنسی
 
چکیده: 

بيان مساله: بررسي رشد استخواني، که براي انجام درمان هاي ارتودنسي و جراحي وابسته به رشد الزامي است، معمولا با ارزيابي شاخص هاي تکامل استخواني در پرتونگاري دست و مچ انجام مي شود. براي جلوگيري از تابش پرتو اضافي به بيمار، به تازگي استفاده از مراحل رشدي مهره هاي گردن، که در پرتونگاري سفالومتري جانبي ديده مي شود، به عنوان يک راه حل پيشنهاد شده است.
هدف: هدف از انجام پژوهش کنوني، بررسي ميزان همسازي ميان مراحل تكامل استخوان هاي دست و مچ و مراحل رشد مهره هاي گردني است.
مواد و روش: اين بررسي مقطعي بر روي 58 دختر و 61 پسر ، 8 تا 17 ساله، در 10 گروه سني انجام گرفته است. شمار 119 پرتونگاري سفالومتري جانبي و دست و مچ از اين افراد فراهم شده و واکاوي گرديدند. پرتونگاري هاي دست و مچ بر پايه نظام فيشمن (
Fishman) و مراحل رشد مهره هاي گردني در پرتونگاري هاي سفالومتري جانبي، بر پايه روش هاسل و فارمن (Hassel and Farman) تعيين و ارزيابي گرديد.
يافته ها: دختران در همه گروه هاي سني، مراحل پيشرفته اي از تكامل استخوان هاي دست و مچ و رشد مهره هاي گردني را نسبت به پسران نشان دادند. واکاوي آماري کاپا (
Kappa)، ميزان همسازي بالايي ميان شاخص تكامل استخواني استخوان هاي دست و مچ و رشد مهره هاي گردني در كل نمونه p<0.001) و (0.846، گروه دختران p<0.0001) و (0.791 و پسران p<0.0001) و (0.892 نشان داد. ميزان همخواني زماني ميان دو روش ارزيابي، ميزان همسازي بالا را در همه گروه هاي سني، بجز گروه سني هشت و 17 سال نشان داد. ميزان همسازي در گروه سني هشت سال ضعيف و در گروه سني 17 سال، در اندازه متوسط بود.
نتيجه گيري: بنابر يافته هاي اين پژوهش، واکاوي رشد مهره هاي گردني در ارزيابي مرحله تكاملي فرد، مي تواند به راحتي به جاي پرتونگاري دست و مچ مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 38 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی