برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي وضعيت dmft کودکان دو تا پنج ساله مهدهاي کودک شيراز و ارتباط آن با عواملي چون مصرف آهن کمکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شیراز، خیابان قصردشت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گروه آموزشی کودکان
 
چکیده: 

بيان مساله: براي رويارويي با كمبود آهن در كودكان، مصرف انواع فراورده آهن پيشنهاد مي شود. يكي از اين روش ها مصرف قطره يا شربت هاي داراي آهن بوده، كه براي كودكان از شش ماهگي تا دو سالگي تجويز مي گردد. با توجه به ايجاد رنگيزه سياه بر روي دندان هاي كودكان در اثر مصرف اين فرآورده ها، بسياري از پدران و مادران مي پندارند، که پوسيدگي دندان هاي كودكشان در پي خوراندن قطره آهن به آنها ايجاد شده است و گروهي بر همين پايه، مصرف اين دارو را متوقف مي کنند. در هر صورت، رفع ابهامات بالا، به بررسي هاي بيشتر نياز دارد، که بررسي کنوني در همين راستاست.
هدف: هدف از انجام اين پژوهش، بررسي ميزان
dmft و چگونگي مصرف فرآورده هاي آهن در کودکان و ميزان ارتباط آن با پوسيدگي دنداني است. در اين راستا، عوامل مرتبط نيز، بررسي شده است.
مواد و روش: اين بررسي، به صورت مقطعي بر روي ساختار دندان هاي شيري 280 كودك دختر و پسر دو تا پنج ساله انجام گرفته است و با مقايسه گروه هاي گوناگون در حال درمان با آهن، رابطه آن با پوسيدگي دندان هاي شيري بررسي شده و اطلاعات مورد نياز، از جمله
dmft کودکان، استفاده از آهن کمکي و شيوه استفاده و گونه آهن مصرفي و ... با معاينه دندان هاي كودكان و تكميل پرسشنامه به وسيله پدران و مادران به دست آمده است. پردازش داده ها با استفاده از آزمون هاي آماري، مانند آزمون مجذور كاي و اسپيرمن و اسميرنو انجام شده است.
يافته ها: از 280 كودك مورد بررسي، 33 نفر (
11.8 درصد)، مصرف آهن كمكي نداشته و 247 نفر (88.2 درصد)، يكي از فراورده هاي آهن كمكي را مصرف کرده اند. شمار 142 نفر (50.7 درصد) از كودكان، آهن كمكي را به صورت قطره مصرف نموده و بقيه از انواع ديگر آهن استفاده كرده اند. ميزان dmft کل کودکان، 2.87±3.26 به دست آمده است و نيز، ميزان dmft در كودكان گروه شاهد، كه از آهن كمكي استفاده نكرده اند، 3.03±2.95 و در گروه كودكاني، كه آهن مصرف كرده اند، 2.71±3.57 به دست آمده، كه تفاوت معني دار آماري در هيچ گروهي مشاهده نگرديده است. درباره تغذيه زمان شيرخوارگي، بهداشت دهان يا مسواک کردن، جنسيت کودکان، شيوه مصرف آهن، طول مدت مصرف آهن و تحصيلات پدر، ارتباطي با ميزان پوسيدگي ديده نشده است، ولي با تحصيلات مادر و سن کودکان، رابطه مثبت آماري مشاهده گرديده است.
نتيجه گيري: از نظر ميانگين
dmft در ميان گروه هاي مصرف كننده آهن كمكي و گروه شاهد، تفاوت معنادار آماري مشاهده نشده و به سخني ديگر با توجه به نتايج به دست آمده، مي توان گفت، که مصرف آهن كمكي به گونه هاي مختلف، بر شيوع پوسيدگي دندان هاي كودكان اثري نداشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اسکندریان، ط.، و جوشن، م. (1384). ارزیابی وضعیت dmft کودکان دو تا پنج ساله مهدهای کودک شیراز و ارتباط آن با عواملی چون مصرف آهن کمکی. مجله دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز - Journal Of Dentistry, 6(4-3 (مسلسل 11)), 1-9. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63738Vancouver : کپی

اسکندریان طاهره، جوشن محمدجواد. ارزیابی وضعیت dmft کودکان دو تا پنج ساله مهدهای کودک شیراز و ارتباط آن با عواملی چون مصرف آهن کمکی. مجله دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز - Journal Of Dentistry. 1384 [cited 2021May10];6(4-3 (مسلسل 11)):1-9. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63738IEEE : کپی

اسکندریان، ط.، جوشن، م.، 1384. ارزیابی وضعیت dmft کودکان دو تا پنج ساله مهدهای کودک شیراز و ارتباط آن با عواملی چون مصرف آهن کمکی. مجله دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز - Journal Of Dentistry, [online] 6(4-3 (مسلسل 11)), pp.1-9. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63738. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی