برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  - , شماره  24 ; از صفحه 37 تا صفحه 44 .
 
عنوان مقاله: 

كاربرد علوم محيطي در فرايند مطالعاتي طراحي شهري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه علم و صنعت ایران
 
چکیده: 

امروزه طراحي شهري در پاسخ به مسايل، صورتي نو يافته است و در تقابل رويكرد سنتي- ايستا- تصميم گير و فردي براي مواجهه با مسايل شهري، رويكردي نو- پويا- تصميم ساز و جمعي را مطرح كرده است. در فرآيند مطالعات طراحي شهري نيز تاكنون غالب نظريه ها از نوع ارزشي- هنجاري بوده اند اين نظريه ها بيشتر به تعيين اهداف طراحي پرداخته و يا معيارهاي مطلوب و چگونگي نيل به آنها را بيان نموده اند. در حالي كه نظريه تشريحي- توضيحي در نشان دادن تاثير اقدامات طراحانه در نيل به اهداف طراحي ايفاي نقش مي كنند ولي در اين زمينه مطالعات كمتري در حوزه طراحي شهري به طور مستقيم انجام شده است.
در اين راستا مجومه فعالان محيطي شامل فعالان اجتماعي، انسان گراها، تجربه گراها و شهرسازان مي توانند در مراحل مختلف فرآيند مطالعاتي فعالان اجتماعي در تعريف مساله انسان گراها در فرضيه سازي تجربه گرايان در آزمون فرضيه و در نهايت شهرسازان در ارايه راهكار مي توانند نقشي مثبت ايفا نمايند.
نقش علوم محيطي و رفتاري در اين فرآيند تدوين نظريه در بعد توضيحي تشريحي با تكيه بر تكنيك هاي تحقيق علمي است و به شهرسازان كمك مي كند تا با شناخت رابطه محيط با رفتار، ادراك و احساس مردم به اتخاذ راه حل ها و سياست هاي مطلوب دست يازيده و امكان حركت از واقعيت هاي موجود به سوي اهداف و ايده آل ها را فراهم سازند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضازاده، ر. (1384). کاربرد علوم محیطی در فرایند مطالعاتی طراحی شهری. هنرهای زیبا, -(24), 37-44. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63589Vancouver : کپی

رضازاده راضیه. کاربرد علوم محیطی در فرایند مطالعاتی طراحی شهری. هنرهای زیبا. 1384 [cited 2021May10];-(24):37-44. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63589IEEE : کپی

رضازاده، ر.، 1384. کاربرد علوم محیطی در فرایند مطالعاتی طراحی شهری. هنرهای زیبا, [online] -(24), pp.37-44. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63589. 

 
بازدید یکساله 394 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی