برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  - , شماره  24 ; از صفحه 15 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

شهرسازي مشاركتي؛ كاوشي نظري در شرايط ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مشاركت، در حال حاضر، جايگاه مهمي در نظريه هاي شهرسازي يافته است. شهرسازي مشاركتي، رويكردي است كه در كشورهاي پيشرو در امر مشاركت، همپاي مشاركت سياسي و اجتماعي، به پيش مي رود. در اين مقاله، با بررسي برخي از مهم ترين نظريه هاي شهرسازي مشاركتي، با توجه به شرايط ايران تلاش شده است تا به انگاره اي تلفيقي دست يابيم تا به وسيله آن، بتوان هم نظريه هاي مشاركت را با يكديگر مقايسه نمود و هم جايگاه ايران را در زمينه شهرسازي مشاركتي مشخص كرد.
انگاره تلفيقي مذكور، 3 دسته اصلي براي مشاركت تحت عناوين مشاركت شعاري، مشاركت محدود و مشاركت واقعي، ارايه مي كند. نظريه هاي «شري ارنشتاين» و «ديويد درسيكل» بيان نسبتا كاملي از اجزاي هر سه دسته فوق را عرضه مي كنند و نظريه ميانجي گري، با ارايه تعريفي جديد از برنامه ريزي مشاركتي و تشخيص مرزبندي دقيق آن با ساير انواع مشاركت، از جمله مشاركت عمومي و مشاوره عمومي، راهنمايي مناسب براي رسيدن به مشاركت واقعي، به دست مي دهد. همچنين سعي شده است تا موقعيت طرح هاي شهرسازي كشور كه با عنوان طرح هاي مشاركتي مطرح مي شوند در اين انگاره تعيين گردد. بر اين اساس، جايگاه آن چه به عنوان طرح هاي مشاركتي، در شهرسازي كشور مطرح است، در انگاره تلفيقي ارايه شده كاملا منطبق با شرايط مشاركت تشخيص داده شده است و بيشتر معيارهاي ارزيابي مطرح شده در انگاره تلفيقي، طرح هاي مشاركتي كشور را دسته مشاركت شعاري قرار مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حبیبی، س.، و سعیدی رضوانی، ه. (1384). شهرسازی مشارکتی؛ کاوشی نظری در شرایط ایران. هنرهای زیبا, -(24), 15-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63585Vancouver : کپی

حبیبی سیدمحسن، سعیدی رضوانی هادی. شهرسازی مشارکتی؛ کاوشی نظری در شرایط ایران. هنرهای زیبا. 1384 [cited 2021July25];-(24):15-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63585IEEE : کپی

حبیبی، س.، سعیدی رضوانی، ه.، 1384. شهرسازی مشارکتی؛ کاوشی نظری در شرایط ایران. هنرهای زیبا, [online] -(24), pp.15-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63585. 

 
بازدید یکساله 588 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی