برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  - , شماره  24 ; از صفحه 5 تا صفحه 14 .
 
عنوان مقاله: 

جايگاه كيهان شناختي دايره و مربع در معماري مقدس (اسلامي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* فرهنگستان هنر
 
چکیده: 

هنر معماري و سنتي، مبتني بر اصل تناظر ميان عالم و آدم است. در ذهن بسيط انسان سنتي، نسبتها و مفاهيم انساني چنان بسط مي يابند كه دامنه وسيع كيهان را نيز در بر مي گيرند و كيهاني كه در اين قلمرو شكل يافته و تصوير مي شود چون محصول جهان بيني اين انسان است تعريفي كاملا انساني مي يابد. نظر بر اين است كه به همين دليل بين مفاهيم كيهاني و انساني در جهان بيني سنتي، اشتراك وسيعي به وجود مي آيد.
تاثير اصل تناظر در معماري مقدس، اشتراك ابعاد هندسي معبد - به عنوان نمونه كوچك شده كالبد حق
)عالم( - و پيكر انسان است و به يك عبارت، عمارت عالم و آدم يكي است. اين معنا سبب گشته در كيهان شناسي اديان شرقي به ويژه اسلام، اشكال هندسي، ابعاد كيهاني را شرح نموده و هم آنها در ساخت معماريهاي مقدس تجلي يابند. در اين ميان دايره مربع جايگاهي ويژه دارند. جايگاهي كه در متون كيهان شناسي، هم بيانگر روح لايتناهي عالم اند )به صورت دايره( و هم بيانگر ابعاد يتناهي آن )مربع(.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بلخاری قهی، ح. (1384). جایگاه کیهان شناختی دایره و مربع در معماری مقدس (اسلامی). هنرهای زیبا, -(24), 5-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63584Vancouver : کپی

بلخاری قهی حسن. جایگاه کیهان شناختی دایره و مربع در معماری مقدس (اسلامی). هنرهای زیبا. 1384 [cited 2021May18];-(24):5-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63584IEEE : کپی

بلخاری قهی، ح.، 1384. جایگاه کیهان شناختی دایره و مربع در معماری مقدس (اسلامی). هنرهای زیبا, [online] -(24), pp.5-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63584. 

 
بازدید یکساله 318 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی