برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آزادي و تصوف تحليلي مختصر از مفهوم آزادي در نزد عارفان مسلمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه کاشان
 
چکیده: 

آزادي، مفهومي است كه هم مورد عنايت اخلاقيون و عارفان بوده و هم اهل سياست و فيلسوفان سياسي، به ماهيت و چند و چون آن پرداخته اند. در آثار عارفان مسلمان، تعبير آزادي و حريت، به معناي اخلاقي- سلوكي آن، به تكرار ذكر شده، و موانع پيدا و پنهان آن معرفي، و راه رهايي از آن بندها نيز تبيين و تعيين گشته است.
نويسنده، ابتدا به معرفي و تبيين انواع آزادي، و تعاريف متعدد عارفان مسلمان از آن مفهوم مي پردازد؛ در بخش دوم مقاله نيز سعي مي كند، تعاريف مختلف اصطلاح آزادي، با مفاهيم و مقولات مشابه آن، مثل بندگي، تصوف و اباحه، مقايسه و نسبتشان را تبيين نمايد. در اين بخش نشان داد مي شود كه از ديد عارفان بزرگ، آزادي با بندگي و تصوف، نه تنها مباينتي ندارد، بلكه به معني هم، و ملازم و مقوم يكديگرند، به عبارت ديگر، در اين مقاله تبيين و تثبيت مي گردد كه در كلام عارفان مسلمان، تصوف و بندگي حقيقي، جز با نيل به آزادي و آزادگي ممكن نيست؛ اما بين آزادي و اباحه، نزد غالب عارفان، نسبتي برقرار نيست، و عده اندكي كه حريت را به معني رهايي از بند احكام و اوامر خداوند معنا مي كرده اند، در نظر و عمل، مورد نقد و طرد عارفان مشهور واقع شده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

روحانی، ر. (1384). آزادی و تصوف تحلیلی مختصر از مفهوم آزادی در نزد عارفان مسلمان. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز), 48(197 (ویژه نامه ادبیات)), 127-151. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63394Vancouver : کپی

روحانی رضا. آزادی و تصوف تحلیلی مختصر از مفهوم آزادی در نزد عارفان مسلمان. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز). 1384 [cited 2021April15];48(197 (ویژه نامه ادبیات)):127-151. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63394IEEE : کپی

روحانی، ر.، 1384. آزادی و تصوف تحلیلی مختصر از مفهوم آزادی در نزد عارفان مسلمان. نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی (تبریز), [online] 48(197 (ویژه نامه ادبیات)), pp.127-151. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63394>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 88 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی