برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  16 , شماره  61 ; از صفحه 220 تا صفحه 233 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده از روشهاي آماري چند متغيره براي کشف و تفسير بي هنجاريهاي نفتي در منطقه ياکولا در چين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بسياري از روشهاي آمار کلاسيک در تحليلهاي عددي و در بررسي پديده هاي مختلف طبيعي به کار مي روند ولي متاسفانه بسياري از اين روشهاي آماري در تعبير و تفسير داده هاي فضايي (مکاني) بويژه در علوم زمين کاربرد ندارند. اين بررسي، به منظور اثبات توانايي روشهاي آماري چند متغيره و استفاده از آنها در تفسير داده هاي فضايي يک منطقه صورت پذيرفته است.
منطقه ياکولا در شمال باختر کشور چين يکي از مناطق نفتي شناخته شده است. در اين منطقه، عمليات اکتشافي و تحقيقاتي زيادي صورت گرفته و به همين دليل حجم زيادي از اطلاعات، موجود است. اين اطلاعات با استفاده از روشهاي آماري مفيد چند متغيره از قبيل کريجينگ، ميانگين متحرک، آناليز فاکتوري، آناليز خوشه اي و فيلترينگ فوريه مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت و نتايج آن منجر به تاييد چهار بي هنجاري در حال بهره برداري و دو بي هنجاري جديد شد که پس از آن، وجود نفت و گاز در آن دو بي هنجاري جديد، با انجام عمليات حفاري به اثبات رسيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

حسین نژاد، م.، و رمضی، ح. (1385). استفاده از روشهای آماری چند متغیره برای کشف و تفسیر بی هنجاریهای نفتی در منطقه یاکولا در چین. علوم زمین, 16(61), 220-233. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63388Vancouver : کپی

حسین نژاد محمدرضا، رمضی حمیدرضا. استفاده از روشهای آماری چند متغیره برای کشف و تفسیر بی هنجاریهای نفتی در منطقه یاکولا در چین. علوم زمین. 1385 [cited 2021April16];16(61):220-233. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63388IEEE : کپی

حسین نژاد، م.، رمضی، ح.، 1385. استفاده از روشهای آماری چند متغیره برای کشف و تفسیر بی هنجاریهای نفتی در منطقه یاکولا در چین. علوم زمین, [online] 16(61), pp.220-233. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=63388>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 88 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی