برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  16 , شماره  61 ; از صفحه 92 تا صفحه 107 .
 
عنوان مقاله: 

سنگ نگاري، ژئوشيمي و ژئوديناميک دايکهاي مرادلو (شمال باختري اردبيل)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در منطقه مرادلو واقع در شمال مشکين شهر و شمال باختري ايران، افزون بر 300 دايک کوچک و بزرگ در وسعتي معادل 140 کيلومتر مربع برونزد يافته است. اين دايکها داراي يک روند غالب NNE-SSW بوده و در زمينه اي از برشهاي آتشفشاني به سن ائوسن زيرين تزريق شده اند. مطالعات پيشين بدون اشاره به ژئوشيمي و ژئوديناميک آنها، تنها دو ترکيب سنگ شناسي پيروکسن آندزيتي و تفريتي را براي اين دايکها مشخص کرده است.
مطالعات سنگ نگاري وجود دست کم 6 طيف سنگ شناسي و شواهدي از آميختگي و آلايش ماگمايي را در اين دايکها نشان مي دهد. نمودارهاي ژئوشيميايي ضمن تاييد تفريق بلورين به عنوان عامل اساسي در تحولات ماگمايي، ماهيت پتاسيک و شوشونيتي را براي ماگماي سازنده دايکها و گداز بخشي ناچيز از يک منشا سرشار از
LILE يا گوشته متاسوماتيزه را براي توليد ماگماي آنها مشخص مي سازند و بالاخره در نمودارهاي زمين ساختي – ماگمايي، نمونه هاي مربوطه جايگاه کمانهاي حاشيه قاره اي، کمانهاي پس از برخورد و جزاير کماني را براي اين دايکها نشان مي دهند.
جمع بندي داده هاي فوق بيانگر اين حقيقت است که سنگ زايي و ژئوديناميک دايکها از الگوي پيچيده اي پيروي مي کند که در آن گداز بخشي گوشته متاسوماتيزه، ذوب پوسته فرورانشي قديمي، تداخل رژيمهاي زمين ساختي و تفريق و تحول ماگماي مادر در آشيانه و مجاري ماگمايي نقش قابل ملاحظه اي داشته اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی