برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  25 , شماره  84 ; از صفحه 58 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ميزان عوارض و عود پس از عمل جراحي فتق اينگوينال به روش باز و لاپاراسكوپي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، خیابان وکیلی، بین سعدی و مسلم، پلاک 76
 
چکیده: 

مقدمه: فتق اينگوينال بيماري شايعي است که به ويژه در مردان رخ مي دهد و عوارض خطرناكي مانند گيرافتادگي، انسداد روده، اختناق و حتي تهديد حيات دارد؛ بنابراين همه فتق ها بايد مورد عمل جراحي قرارگيرند. براي ترميم فتق ها دو شيوه جراحي وجود دارد: هرنيوپلاستي به روش باز و هرنيوپلاستي لاپاراسكوپيک. اين پژوهش به مقايسه ميزان عوارض و عود پس از عمل جراحي فتق اينگوينال به روش باز و لاپاراسكوپي پرداخته است.
روش ها: اين کارآزمايي باليني در طي يك سال، 80 بيمار توسط دو جراح مورد عمل جراحي فتق اينگوينال به يکي از دو روش باز يا لاپاراسكوپي قرار گرفتند. قبل از عمل، اطلاعات مربوط به هر بيمار در پرسشنامه ثبت شد. بيماران در دو نوبت، 6 هفته و
15±6 ماه بعد از عمل، از نظر عوارض عمل و عود فتق در درمانگاه جراحي مورد معاينه باليني قرار گرفتند. داده ها توسط آزمون مجذور كاي در نرم افزار آماري SPSS ويرايش 14 و در سطح معني دار آماري P<0.05 تحليل شد.
يافته ها: در اين بررسي، عوارضي مانند نورالژي، هماتوم و عفونت در هرنيوپلاستي لاپاراسكوپيک (5%) كم تر از هرنيوپلاستي به روش باز (15%) بود
(P=0.002). پس از هرنيوپلاستي لاپاراسكوپيک، در 3 نفر از بيماران و پس از هرنيوپلاستي به روش باز، در 5 نفر از بيماران عود ديده شد که اين تفاوت از نظر آماري معني دار نبود.
نتيجه گيري: در هرنيوپلاستي لاپاراسكوپيک، ميزان عوارض، اسكار جراحي و مدت زمان احساس درد پس از عمل كم تر و بازگشت به كار و فعاليت روزانه سريع تر مي باشد؛ ولي ميزان عود در دو گروه تفاوتي نداشت. بر اساس اين يافته، پيشنهاد مي نماييم که از اين روش در درمان فتق هاي اينگوينال استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 6721 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی