برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  20 , شماره  4 ; از صفحه 397 تا صفحه 406 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقدماتي استقرار و عملكرد سرشاخه گلدار گل راعي Hypericum Perforatum جمع ‎آوري شده از درازنو و گرمابدشت در استان گلستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان
 
چکیده: 

اين مطالعه در ايستگاه تحقيقات چالكي مركز تحقيقات منابع طبيعي گلستان با ارتفاع 85 متر از سطح دريا و ميزان متوسط بارندگي 600 ميليمتر در خاك سيلتي- كلي- لوم انجام شد.
گونه مورد مطالعه
Hypericum Perforatum بود. بوته هاي جمع آوري شده از دو مبدا تفاوتهاي ظاهري از لحاظ اندازه برگها و ارتفاع بوته داشتند. دو مبدا، شامل گرمابدشت واقع در بيست كيلومتري شرق گرگان با ارتفا 400 متر و جنگلهاي درازنو در 25 كيلومتري غرب گرگان با ارتفاع 1000 متر قرار دارند. بوته هاي جمع آوري شده، در پاييز با فواصل 30 سانتيمتر روي رديف و 50 سانتيمتر بين رديف كشت شدند و بعد از ظهور حدود 30% گلها سرشاخه هاي گلدار از 10 سانتيمتري انتهايي قطع و در محيط آزاد زير سقف خشك گرديد و در نهايت توليد ماده خشك اندازه گيري شد. براي بررسي، تعداد ده بوته به صورت تصادفي انتخاب در طول رويش، زمان شروع رويش زمان گلدهي و مولفه هاي ارتفاع بوته ها، تعداد ساقه هاي گل دهنده تعداد بوته به صورت تصادفي انتخاب و ثبت شدند.
عملكرد ماده خشك در بوته هاي با مبدا درازنو در سه چين با فاصله بيست روز از يكديگر به ميزان 945، 1155 و
856.8 در مجموع 2956.8 كيلوگرم در هكتار و براي مبدا گرمابدشت، يك چين به ميزان 742 كيلوگرم در هكتار بدست آمد كه با آزمون T اختلاف بسيار معني داري نشان دادند (t=5.19، (0.01.
تعداد ساقه گل دهنده در دو مبدا تقريبا برابر و اختلاف معني دار نداشته، اما ارتفاع بوته هاي نشان شده با مبدا درازنو (
67.7 سانتيمتر) كمتر از بوته هاي با مبدا گرمابدشت (120.3 سانتيمتر) بود كه اختلاف معني داري در سطح 0.01 نشان دادند. همبستگي بين عملكرد سرشاخه گلدار و تعداد ساقه گل دهنده براي گرمابدشت و درازنو به ترتيب 0.70 و 0.93 بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی