برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  1 , شماره  4 ; از صفحه 49 تا صفحه 68 .
 
عنوان مقاله: 

گذار نظام برنامه ريزي درسي ايران به سمت عدم تمركز در طراحي و تدوين برنامه درسي، با تاکيد بر برنامه ريزي درسي مبتني بر مدرسه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشکده تعلیم و تربیت پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش
 
چکیده: 
نظام طراحي، تدوين و اجراي برنامه هاي دوره آموزش عمومي و متوسطه ايران با چالش ها و آسيب هاي زيادي، چه از نظر برداشت از مفهوم برنامه درسي و چه از نظر طراحي و تدوين برنامه درسي، رو به روست. از مهم ترين چالش ها و آسيب هاي اين نظام، متمركز بودن نظام طراحي و تدوين برنامه درسي و انعطاف نداشتن در برنامه هاي درسي است. برنامه هاي درسي كم توجه با بي توجه به تفاوت هاي فردي و شناختي دانش آموزان، كم توجه به تفاوت هاي اقليمي، فرهنگي، اجتماعي، قومي، منطقه اي، كم توجه به تحولات علمي، آموزشي، فرهنگي در تراز جهاني، كم توجه يا بي توجه به رويكردهاي جديد و تحولات حوزه برنامه درسي و انتظارات تازه از برنامه هاي درسي است.
گذار نظام برنامه ريزي درسي ايران به سمت عدم تمركز در طراحي و تدوين برنامه هاي درسي و تاکيد بر برنامه هاي درسي مبتني بر مدرسه، كه در حقيقت نوعي فلسفه عمل در سطح مفهومي و ادراكي نيز هست، امري حتمي است. اما فرايند تغيير به سمت تمركز زدايي و ايجاد انعطاف نامحدود نيست و با موانع و محدوديت هايي روبه روست كه مهم ترين آنها به ادراكات معلمان، سطح تخصص و توانايي آنها در استفاده از پژوهش و برنامه ريزي بر مي گردد. در عين حال، برنامه هاي درسي بايد درجه هايي از وحدت و هماهنگي ملي نيز به همراه داشته باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1474 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی