برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه روش اسپاچولا با سيتوبرس اسپاچولا در تهيه نمونه اسمير دهانه رحم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
سابقه و هدف: از آنجايي كه سرطان دهانه رحم شايعترين سرطان اختصاصي دستگاه تناسلي زنان در ايران است و پيشگيري از اين بيماري با انجام صحيح پاپ اسمير امكان پذير است. اين تحقيق به منظور تعيين كفايت دو وسيله سيتوبرس اسپاچولا و اسپاچولا در تهيه اسمير دهانه رحم در بيمارستان شهيد اكبر آبادي و در سال 1375 صورت پذيرفت.
مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر به روش كارآزمايي باليني بر روي 262 نفر و در 2 گروه به تعداد مساوي انجام گرفت. نمونه گيري به صورت تصادفي بود و از هريك از دو وسيله، سيتوبرس اسپاچولا و اسپاچولا، طور تصادفي براي نمونه گيري استفاده شد و اسميرها مورد ارزيابي ميكروسكوپي قرار گرفتند و اين دو روش از نظر تعداد سلول اندوسرويكس كمتر يا بيشتر از 25، بروز خونريزي، بروز درد و ناراحتي مقايسه شدند از آزمون آماري t و كاي دو براي تجزيه و تحليل استفاده شد.
يافته‌ها: دو گروه از نظر سن، سن ازدواج تعداد زايمانهاي قبلي، نوع روش پيشگيري از بارداري و نوع عمل انجام شده بر روي دهانه رحم اختلاف معني‌داري نداشتند. در اين پژوهش اختلاف آماري معني‌داري بين دو گروه از نظر چگونگي مشاهده سلولهاي كانال داخلي دهانه رحم به تعداد مساوي يا بيشتر از 25 سلول مشاهده نگرديد. تمامي اسميرهاي دو گروه حاوي سلولهاي مخاط سنگفروشي دهانه رحم بودند. از لحاظ خون فراواني كه منجر به ابهام كلي با نسبي تشخيصي گردد در گروه اسپاچولا بيشتر بود.
نتيجه گيري: نتايج حاصل به اين منظور است كه دو روش اسپاچولا ميزان خونريزي را افزايش مي‌يابد. با توجه به اين نكته و نيز تشابه نتايج ساير روش‌ها، به نظر مي‌رسد كه اسمير دهانه رحم با اسپاچولا صدمات بيشتري به دهانه رحم ايجاد خواهد كرد و خونريزي ايجاد شده دقت اسمير را كاهش مي‌دهد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رهنما، پ.، و جوفروش، م. (1382). مقایسه روش اسپاچولا با سیتوبرس اسپاچولا در تهیه نمونه اسمیر دهانه رحم. فیض, 7(1 (پی در پی 25)), 71-75. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=629Vancouver : کپی

رهنما پروین، جوفروش مریم. مقایسه روش اسپاچولا با سیتوبرس اسپاچولا در تهیه نمونه اسمیر دهانه رحم. فیض. 1382 [cited 2021May09];7(1 (پی در پی 25)):71-75. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=629IEEE : کپی

رهنما، پ.، جوفروش، م.، 1382. مقایسه روش اسپاچولا با سیتوبرس اسپاچولا در تهیه نمونه اسمیر دهانه رحم. فیض, [online] 7(1 (پی در پی 25)), pp.71-75. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=629. 

 
بازدید یکساله 219 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی