برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1384 , دوره  6 , شماره  2-1 (مسلسل 10) ; از صفحه 96 تا صفحه 103 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آگاهي پدران و مادران از وضعيت سلامت دنداني و خطر اندوكارديت در کودکان مبتلا به بيماري هاي قلبي (بابل- 1383)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بابل، گروه آموزشی کودکان
 
چکیده: 

بيان مساله: بيماري هاي مادر زادي قلب شايع ترين عامل مستعد كننده كودكان به آندوكارديت عفوني است. از آنجا كه، بيماران قلبي، افرادي پر خطر از نظر ابتلا به پوسيدگي دنداني هستند و بيشتر ريزجانداران (ميكروارگانيسم هاي) ايجاد كننده اندوكارديت، استرپتوكوك ها (عامل ايجاد پوسيدگي دنداني) هستند، رعايت بهداشت دهان و دندان و ايجاد محيط سالم دنداني در اين افراد اهميتي ويژه  دارد. هدف از اين پژوهش، بررسي ميزان آگاهي پدران و مادران كودكان با بيماري قلبي مستعد به اندوكارديت درباره نياز و اهميت به پروفيلاكسي پادزيست پيش از آغاز كار و وضعيت سلامت دنداني اين كودكان بود.
مواد و روش: اين بررسي از گونه توصيفي تحليلي و به صورت مقطعي بود، كه در آن، نتايج از معاينه هاي باليني 84 نفر با دامنه سني 2 تا 17 سال مراجعه كننده به بيمارستان هاي اميركلاو شهيد بهشتي بابل و تكميل پرسشنامه از سوي پدران و مادران اين افراد به دست آمده است. نتايج به وسيله نرم افزار
SPSS و آزمون مجذور کاي واکاوي شدند.
يافته ها: درصد پدران و مادراني، كه معناي عفونت قلبي (اندوكارديت) را مي دانستند،
42.9 درصد، درصد پدران و مادراني، كه درباره رخداد اندوكارديت پس از اعمال دندانپزشكي آگاه بودند، 57.1 درصد و درصد پدراني و مادراني، که درباره اهميت پوشش پادزيست پيش از اعمال خاص دندانپزشكي آگاه بودند، 16.7 درصد و درصد پدران و مادراني، كه درباره ارتباط بهداشت دهان و دندان و بروز اندوكارديت آگاهي داشتند، 60.7 درصد بوده است. 51.2 درصد از كودكان، دست کم يك بار در روز مسواك مي زدند و 48.8 درصد اصلا مسواك نمي زدند و يا به گونه اي نامنظم مسواك مي زدند. دو و چهاردهم درصد از كودكان، هر شش ماه يك بار به دندانپزشكي مراجعه مي كردند، 53.6 درصد مراجعه موقع درد داشتند و 44 درصد، تاكنون به دندانپزشكي مراجعه نکرده اند. درصد افراد بي پوسيدگي دندان 26.1 درصد بوده است. در اين كودكان dmft=1.86±2.47 و DMFT=2.23±2.97 بود.
نتيجه گيري: آگاهي پدران و مادران كودكان قلبي مستعد به اندوكارديت درباره اهميت سلامت دنداني و نقش آن در پيشگيري از آندوكارديت عفوني پايين است. درصد افراد بي پوسيدگي در اين كودكان ناچيز است و همين امر مي تواند اين افراد را در برابر آندوكارديت قرار دهد .

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی