برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  6 , شماره  24 ; از صفحه 125 تا صفحه 139 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل تعيين کننده احتمال فقر افراد با استفاده از مدل لوژستيک تجمعي ترتيبي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

طرح مساله: در اين مقاله به تعيين علل و ميزان تاثير عوامل موثر بر فقر با استفاده از يک مدل لوژستيک تجمعي ترتيبي پرداخته شده است.
روش تحقيق: متغير هزينه کل در مراکز شهري را بر اساس شاخص فقر، به چهار رده ترتيبي فقير، شبه فقير، غيرفقير و شبه غني يا غني تقسيم کرده ايم. به دليل طبيعت ترتيبي متغير پاسخ از مدل لوژستيک تجمعي، براي پاسخ ترتيبي وضعيت فقر، براي يافتن علل موثر اقتصادي و اجتماعي بر سطوح مختلف فقر و ميزان تاثير آن ها استفاده شده است. با استفاده از اين مدل توانايي يافتن بخت فقير بودن در مقابل ديگر سطوح فقر (شبه فقير، غيرفقير و شبه غني يا غني) امكان پذير شده است.
يافته ها و نتايج: داده هاي مورد استفاده، بر گرفته از طرح هزينه و درآمد خانوارهاي شهري در مرکز آمار ايران، حاکي از آن است که وضعيت مسکن، وضعيت اشتغال، وضعيت سواد، جنس سرپرست، بعد خانوار و وضعيت تاهل متغيرهاي مهمي هستند که در احتمال فقير يا شبه فقير بودن فرد تاثير به سزايي دارند. از نتايج به دست آمده، آن است كه شانس فقير بودن براي زنان يا مردان با بعد خانوار يك، بسيار كمتر از زنان يا مردان با بعد خانوار 5 يا بيشتر است. همچنين در هر بعدي از خانوار، شانس فقير بودن زنان بيشتر از مردان است. بالاخره نتيجه بسيار مهم آن است كه وضعيت مستاجران با بعد خانوار بالا از نقطه نظر فقر، بحراني است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

البرز، م.، و افتخاری، س.، و گنجعلی، م. (1386). عوامل تعیین کننده احتمال فقر افراد با استفاده از مدل لوژستیک تجمعی ترتیبی. رفاه اجتماعی, 6(24), 125-139. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62853Vancouver : کپی

البرز مسعود، افتخاری سمانه، گنجعلی مجتبی. عوامل تعیین کننده احتمال فقر افراد با استفاده از مدل لوژستیک تجمعی ترتیبی. رفاه اجتماعی. 1386 [cited 2021April16];6(24):125-139. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62853IEEE : کپی

البرز، م.، افتخاری، س.، گنجعلی، م.، 1386. عوامل تعیین کننده احتمال فقر افراد با استفاده از مدل لوژستیک تجمعی ترتیبی. رفاه اجتماعی, [online] 6(24), pp.125-139. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62853>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی