برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1384 , دوره  3 , شماره  6 ; از صفحه 25 تا صفحه 51 .
 
عنوان مقاله: 

وضعيت موجود و شاخص هاي استعداديابي هندبال سالني مردان از ديدگاه مربيان نخبه كشور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت معلم تهران
 
چکیده: 

موضوع تحقيق حاضر توصيف وضعيت موجود و تدوين شاخص هاي استعداد يابي در رشته هندبال سالني مردان بوده است. بدين منظور از پرسش نامه محقق ساخته كه اعتبارهاي صوري و محتوايي آن توسط متخصصين به اثبات رسيده و پايايي متوسط آن براي قسمت هاي مختلف توسط آلفاي كرونباخ برابر 0.756 بوده است استفاده گرديد. موضوع اين پرسش نامه توصيف وضعيت موجود استعداد يابي كشور و همچنين پيشنهاد و رتبه بندي شاخص هاي استعداد يابي در زمينه هاي پيكرشناسي، جامعه شناسي و جنبه هاي تكنيكي و تاكتيكي رشته هندبال سالني بوده است كه تعداد 105 نفر از مربيان طراز اول كشور به آن پاسخ داده اند.
نتايج آماري نشان دادند
98.1 درصد آزمودني ها اهميت استعداد يابي در ورزش هندبال را خيلي زياد و زياد دانسته اند و 67.6 درصد نيز از آن استفاده مي كنند ولي اكثريت آن ها درباره روش هاي استعداد يابي اطلاعات شان متوسط و كمتر از آن است. اكثر آزمودني ها، مناسب ترين سن براي استعداد يابي در هندبال را در دو سال آخر دبستان و دوره راهنمايي و جايگاه سازماني آن را در «وزارت آموزش و پرورش» پيشنهاد كرده اند (74.7 درصد(.
82.5 درصد آزمودني ها ميزان موفقيت روش هاي متداول استداد يابي براي هندبال را متوسط و كمتر از آن ارزش يابي كرده اند و مهم ترين اشكالات در اين زمينه را به ترتيب عدم استفاده از افراد متخصص، كمبود امكانات و عدم برنامه ريزي اصولي دانسته اند.
اوليويت بندي ابعاد كلي استعداد يابي از نظر آزمودني ها به ترتيب، ارتفاع قد در بعد پيكري، سرعت عكس العمل در بعد آمادگي هاي عمومي بدني، دريافت در بعد تكنيك هاي انفرادي، حركات كشويي
)بيرون زدن( در بعد تاكتيك هاي انفرادي، نسبت به قد به وزن در بعد تركيب بدن، اعتماد به نفس در بعد مهارت هاي رواني و روحيه همكاري در بعد مهارت هاي اجتماعي بوده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

امیرتاش، ع. (1384). وضعیت موجود و شاخص های استعدادیابی هندبال سالنی مردان از دیدگاه مربیان نخبه کشور. علوم حرکتی و ورزش, 3(6), 25-51. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62830Vancouver : کپی

امیرتاش علی محمد. وضعیت موجود و شاخص های استعدادیابی هندبال سالنی مردان از دیدگاه مربیان نخبه کشور. علوم حرکتی و ورزش. 1384 [cited 2021April23];3(6):25-51. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62830IEEE : کپی

امیرتاش، ع.، 1384. وضعیت موجود و شاخص های استعدادیابی هندبال سالنی مردان از دیدگاه مربیان نخبه کشور. علوم حرکتی و ورزش, [online] 3(6), pp.25-51. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62830. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 671 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی