برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط حضور پاپيلوما ويروس انساني با تظاهر پروتئين P53 در سرطان سلول سنگفرشي مخاط دهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان هزارجریب، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گروه آموزشی آسیب شناسی دهان
 
چکیده: 

بيان مساله: سرطان سر و گردن، ششمين سرطان شايع در جهان است. فعال نشدن يك يا بخش هايي از شبكه P53 يا جهش ژن مزبور در درصدي بالا از موارد آن مشاهده شده است. فعال نشدن اين ژن به وسيله ويروس پاپيلوما (HPV) يكي از ساز و کارهاي احتمالي است، كه براي آن بيان شده است.
هدف: هدف از اين پژوهش بررسي رابطه فراواني عفونت
16 HPV و 18 HPV و پيدايش تغييرات  ‍ژن P53 جهش يافته در سرطان سلول سنگفرشي مخاط دهان (Oral SCC) و بررسي ارتباط احتمالي است.
مواد و روش ها: شمار 42 مورد (
Oral SCC) انتخاب شدند، كه 36 مورد سرطان سلول سنگفرشي مخاط دهان و شش مورد وروكوز كارسينوما از 25 مرد و 17 زن را در بر مي گرفت. مقاطع پشت سر هم از نمونه هاي پارافيني براي انجام رنگ آميزي ايمونوهيستوشيميايي (IHC) و واكنش زنجيره اي پليمراز (PCR)، به ترتيب براي تعيين تظاهر P53 و حضور DNA  ويروس 16 HPV و 18 فراهم شد. در روش IHC از شيوه استاندارد آيويدين- بيوتين و براي استخراج DNA، از روش آماده سازي استاندارد PCR  استفاده گرديد. داده ها، بر پايه آزمون مجذور کاي و آزمون فيشر واکاوي شدند.
يافته ها: ژنوم
HPV در 21 مورد از 42 نمونه (50 درصد) موارد مثبت بود، كه از اين شمار، 16 HPV, DNA و 18 در 11 مورد از 42 نمونه (26.2 درصد)، مثبت بود. تظاهر P53 در 23 مورد از 42 نمونه (54.8 درصد) مثبت بود، كه در 10 مورد از 21 نمونه، HPV مثبت تظاهر پروتئين P53 نيز همزمان وجود داشت، هر چند كه، ارتباطي معنادار ميان ژنوم کلي HPV و بروز همزمان P53  مشاهده نشد (p=0.352)، اما ميان موارد مثبت حضور 16 HPV, DNA و 18 با تظاهر P53، ارتباط معنادار وجود داشت (p=0.043).
نتيجه گيري: در بررسي کنوني، ارتباطي معنادار ميان عفونت
16 HPV و 18 و شدت تظاهر پروتئين P53 مشاهده گرديد. هر چند كه ارتباط آماري آشکار ميان ژنوم ويروس پاپيلوما به طور كلي، و حضور P53 وجود نداشت، اما با توجه به بحث انگيز بودن نتايج به دست آمده، پيشنهاد مي شود، که در بررسي هاي آينده، از روش انجماد نمونه ها، كه از حساسيت بيشتر برخوردار است و با حجم نمونه بيشتر، اين موضوع کامل تر بررسي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 115 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی