برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1386 , دوره  6 , شماره  24 ; از صفحه 9 تا صفحه 29 .
 
عنوان مقاله: 

راهبردهاي توسعه اقتصادي و عدالت اجتماعي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

طرح مساله: در اين مقاله سعي شده است به تفاسير بعضي از متفکران مدرن کلاسيک و قرن بيستم در مورد عدالت اجتماعي بپردازيم. در اين راستا انديشه هاي هابز و کانت به عنوان دو نظريه مهم مدرن کلاسيک مورد بررسي قرار مي گيرد، سپس انديشه رالز در مورد عدالت و مخالفان او همانند هايک بررسي مي گردد.
روش: اين مطالعه از نوع كتابخانه اي بوده و در آن تلاش مي شود با مرور منابع عمده و تحليل نظرات، جمع بندي روشني از راهبردهاي ارايه شده و متناسب با جامعه ايران ارايه شود.
يافته ها: نظرات رالز به عنوان نظرات جامعي مي تواند عدالت را به طور همه جانبه توضيح دهد، لذا با توجه به مباحث مرتبط يا دولت رفاه و ديدگاه هاي اصلاحي آن و نهايتا رويکردهاي اقتصادي رشد و باز توزيع درآمد سه راهبرد "تقدم رشد نسبت با باز توزيع درآمد"، راهبرد "تقدم باز توزيع در آمد نسبت به رشد" و راهبرد "رشد توام با باز توزيع در آمد" مورد بررسي و بازبيني قرار گرفته اند.
نتايج: راهبرد رشد توام با توزيع درآمد براي حل مسايل رشد و عدالت اجتماعي بهتر مي تواند رشد و عدالت را به همراه داشته باشد. سه عامل عدالت رالزي، جامعه رفاهي و جامعه ريسکي و راهبرد رشد توام با باز توزيع درآمد در يک راستا مي توانند راهبرد رشد توام با باز توزيع درآمد را توضيح دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

شریف زادگان، م. (1386). راهبردهای توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی. رفاه اجتماعی, 6(24), 9-29. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62827Vancouver : کپی

شریف زادگان محمدحسین. راهبردهای توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی. رفاه اجتماعی. 1386 [cited 2021April20];6(24):9-29. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62827IEEE : کپی

شریف زادگان، م.، 1386. راهبردهای توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی. رفاه اجتماعی, [online] 6(24), pp.9-29. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=62827. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 721 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی