برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي نظري رفتار مهاربند همگراي y شکل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
 
چکیده: 

مهاربند همگرا به فرم y که مهاربند پرده اي و مهاربند خيمه اي نيز ناميده مي شود، تحت بارگذاري جانبي افقي در صفحه قاب، رفتار خاصي دارد که عبارت است از توليد نيروي کششي يا نيروي فشاري در هر سه عضو آن به طور همزمان. استفاده از اين نوع مهاربندي تاکنون، معطوف به عملکرد مناسب آن در شرايط توليد کشش در اعضاي آن بوده است. با توجه به محدود شدن مولفه افقي نيروي اعضاي کششي مهاربند به 70% برش کل در استاندارد 2800، لازم است که اين مهاربندي بتواند در حالت فشاري نيز حداقل 30% برش کلي ناشي از زلزله را تحمل نمايد تا کاربرد آن به صورت جفت متقارن در هر جهت پلان ساختماني در قاب هاي فولادي قابل قبول باشد.
در اين تحقيق عملکرد اين مهاربندي در شرايط توليد فشار در اعضاي آن بررسي شده است. کمانش خارج از صفحه قاب، محتمل ترين روند کاهش باربري اين مهاربندي تحت بار جانبي است. با توجه به اهميت ميزان گيرداري خمشي تکيه گاه هاي اعضاي مهاربندي در تعيين بار کمانش خارج از صفحه، با فرض وجود ورق هاي اتصال در دو طرف اعضا، بار کمانش ارتجاعي و غيرارتجاعي محاسبه شده است. نتايج حاصل از اين تحليل ها نشان مي دهد که مهاربندي
y شکل توانايي قابل ملاحظه اي را براي تحمل بار جانبي مولد فشار در اعضاي مهاربندي دارد. تغييرات بار کمانش ارتجاعي، ضمن تغيير دادن نقطه همگرايي سه عضو مهاربندي بررسي شده است. بيشترين بار کمانش ارتجاعي به ازاي نقطه همگرايي واقع بر روي عضو قطري کامل حاصل مي شود. با حرکت دادن نقطه همگرايي سه عضو مهاربندي به سمت محل اتصال تير و ستون قاب، بار کمانش ارتجاعي کاهش مي يابد. بار کمانش ارتجاعي در تمامي حالات هندسي مورد بررسي، از نيروي تسليم مهاربندي بيشتر بوده است. بنابراين کمانش غيرارتجاعي مهاربندي محتمل بوده و لذا بررسي شده است. بار کمانش غيرارتجاعي به ازاي قرارگيري نقطه همگرايي بر روي قطر مهاربندي به حداکثر مي رسد و با دور شدن نقطه همگرايي از قطر مهاربندي، کاهش مي يابد. توانايي استهلاک انرژي حلقوي سيستم مهاربندي y شکل، با نزديک شدن نقطه همگرايي مهاربندي به گوشه قاب، افزايش مي يابد. همچنين حلقه هاي بارگذاري و باربرداري سيستم مهاربندي با دور شدن نقطه همگرايي از وسط قطر چشمه قاب، حالت متقارن تري نسبت به محور مختصات نيرو – تغيير مکان پيدا مي کنند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 261 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی